Soc'ul'/Swadesh: Difference between revisions
< Soc'ul'
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
{ | {| class="wikitable" | ||
| | ! No. !! English !! Soc'ul' | ||
| | |- | ||
| | | 1 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 2 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 3 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 4 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 5 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 6 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 7 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 8 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 9 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 10 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 11 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 12 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 13 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 14 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 15 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 16 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 17 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 18 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 19 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 20 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 21 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 22 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 23 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 24 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 25 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 26 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 27 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 28 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 29 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 30 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 31 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 32 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 33 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 34 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 35 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 36 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 37 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 38 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 39 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 40 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 41 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 42 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 43 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 44 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 45 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 46 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 47 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 48 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 49 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 50 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 51 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 52 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 53 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 54 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 55 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 56 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 57 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 58 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 59 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 60 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 61 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 62 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 63 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 64 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 65 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 66 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 67 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 68 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 69 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 70 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 71 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 72 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 73 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 74 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 75 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 76 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 77 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 78 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 79 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 80 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 81 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 82 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 83 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 84 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 85 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 86 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 87 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 88 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 89 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 90 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 91 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 92 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 93 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 94 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 95 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 96 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 97 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 98 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 99 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 100 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 101 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 102 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 103 || Example || Example | ||
| | |- | ||
| | | 104 || Example || Example | ||
|- | |||
| 105 || Example || Example | |||
|- | |||
| 106 || Example || Example | |||
|- | |||
| 107 || Example || Example | |||
|- | |||
| 108 || Example || Example | |||
|- | |||
| 109 || Example || Example | |||
|- | |||
| 110 || Example || Example | |||
|- | |||
| 111 || Example || Example | |||
|- | |||
| 112 || Example || Example | |||
|- | |||
| 113 || Example || Example | |||
|- | |||
| 114 || Example || Example | |||
|- | |||
| 115 || Example || Example | |||
|- | |||
| 116 || Example || Example | |||
|- | |||
| 117 || Example || Example | |||
|- | |||
| 118 || Example || Example | |||
|- | |||
| 119 || Example || Example | |||
|- | |||
| 120 || Example || Example | |||
|- | |||
| 121 || Example || Example | |||
|- | |||
| 122 || Example || Example | |||
|- | |||
| 123 || Example || Example | |||
|- | |||
| 124 || Example || Example | |||
|- | |||
| 125 || Example || Example | |||
|- | |||
| 126 || Example || Example | |||
|- | |||
| 127 || Example || Example | |||
|- | |||
| 128 || Example || Example | |||
|- | |||
| 129 || Example || Example | |||
|- | |||
| 130 || Example || Example | |||
|- | |||
| 131 || Example || Example | |||
|- | |||
| 132 || Example || Example | |||
|- | |||
| 133 || Example || Example | |||
|- | |||
| 134 || Example || Example | |||
|- | |||
| 135 || Example || Example | |||
|- | |||
| 136 || Example || Example | |||
|- | |||
| 137 || Example || Example | |||
|- | |||
| 138 || Example || Example | |||
|- | |||
| 139 || Example || Example | |||
|- | |||
| 140 || Example || Example | |||
|- | |||
| 141 || Example || Example | |||
|- | |||
| 142 || Example || Example | |||
|- | |||
| 143 || Example || Example | |||
|- | |||
| 144 || Example || Example | |||
|- | |||
| 145 || Example || Example | |||
|- | |||
| 146 || Example || Example | |||
|- | |||
| 147 || Example || Example | |||
|- | |||
| 148 || Example || Example | |||
|- | |||
| 149 || Example || Example | |||
|- | |||
| 150 || Example || Example | |||
|- | |||
| 151 || Example || Example | |||
|- | |||
| 152 || Example || Example | |||
|- | |||
| 153 || Example || Example | |||
|- | |||
| 154 || Example || Example | |||
|- | |||
| 155 || Example || Example | |||
|- | |||
| 156 || Example || Example | |||
|- | |||
| 157 || Example || Example | |||
|- | |||
| 158 || Example || Example | |||
|- | |||
| 159 || Example || Example | |||
|- | |||
| 160 || Example || Example | |||
|- | |||
| 161 || Example || Example | |||
|- | |||
| 162 || Example || Example | |||
|- | |||
| 163 || Example || Example | |||
|- | |||
| 164 || Example || Example | |||
|- | |||
| 165 || Example || Example | |||
|- | |||
| 166 || Example || Example | |||
|- | |||
| 167 || Example || Example | |||
|- | |||
| 168 || Example || Example | |||
|- | |||
| 169 || Example || Example | |||
|- | |||
| 170 || Example || Example | |||
|- | |||
| 171 || Example || Example | |||
|- | |||
| 172 || Example || Example | |||
|- | |||
| 173 || Example || Example | |||
|- | |||
| 174 || Example || Example | |||
|- | |||
| 175 || Example || Example | |||
|- | |||
| 176 || Example || Example | |||
|- | |||
| 177 || Example || Example | |||
|- | |||
| 178 || Example || Example | |||
|- | |||
| 179 || Example || Example | |||
|- | |||
| 180 || Example || Example | |||
|- | |||
| 181 || Example || Example | |||
|- | |||
| 182 || Example || Example | |||
|- | |||
| 183 || Example || Example | |||
|- | |||
| 184 || Example || Example | |||
|- | |||
| 185 || Example || Example | |||
|- | |||
| 186 || Example || Example | |||
|- | |||
| 187 || Example || Example | |||
|- | |||
| 188 || Example || Example | |||
|- | |||
| 189 || Example || Example | |||
|- | |||
| 190 || Example || Example | |||
|- | |||
| 191 || Example || Example | |||
|- | |||
| 192 || Example || Example | |||
|- | |||
| 193 || Example || Example | |||
|- | |||
| 194 || Example || Example | |||
|- | |||
| 195 || Example || Example | |||
|- | |||
| 196 || Example || Example | |||
|- | |||
| 197 || Example || Example | |||
|- | |||
| 198 || Example || Example | |||
|- | |||
| 199 || Example || Example | |||
|- | |||
| 200 || Example || Example | |||
|- | |||
| 201 || Example || Example | |||
|- | |||
| 202 || Example || Example | |||
|- | |||
| 203 || Example || Example | |||
|- | |||
| 204 || Example || Example | |||
|- | |||
| 205 || Example || Example | |||
|- | |||
| 206 || Example || Example | |||
|- | |||
| 207 || Example || Example | |||
|} | |||
Revision as of 19:30, 5 April 2023
| No. | English | Soc'ul' |
|---|---|---|
| 1 | Example | Example |
| 2 | Example | Example |
| 3 | Example | Example |
| 4 | Example | Example |
| 5 | Example | Example |
| 6 | Example | Example |
| 7 | Example | Example |
| 8 | Example | Example |
| 9 | Example | Example |
| 10 | Example | Example |
| 11 | Example | Example |
| 12 | Example | Example |
| 13 | Example | Example |
| 14 | Example | Example |
| 15 | Example | Example |
| 16 | Example | Example |
| 17 | Example | Example |
| 18 | Example | Example |
| 19 | Example | Example |
| 20 | Example | Example |
| 21 | Example | Example |
| 22 | Example | Example |
| 23 | Example | Example |
| 24 | Example | Example |
| 25 | Example | Example |
| 26 | Example | Example |
| 27 | Example | Example |
| 28 | Example | Example |
| 29 | Example | Example |
| 30 | Example | Example |
| 31 | Example | Example |
| 32 | Example | Example |
| 33 | Example | Example |
| 34 | Example | Example |
| 35 | Example | Example |
| 36 | Example | Example |
| 37 | Example | Example |
| 38 | Example | Example |
| 39 | Example | Example |
| 40 | Example | Example |
| 41 | Example | Example |
| 42 | Example | Example |
| 43 | Example | Example |
| 44 | Example | Example |
| 45 | Example | Example |
| 46 | Example | Example |
| 47 | Example | Example |
| 48 | Example | Example |
| 49 | Example | Example |
| 50 | Example | Example |
| 51 | Example | Example |
| 52 | Example | Example |
| 53 | Example | Example |
| 54 | Example | Example |
| 55 | Example | Example |
| 56 | Example | Example |
| 57 | Example | Example |
| 58 | Example | Example |
| 59 | Example | Example |
| 60 | Example | Example |
| 61 | Example | Example |
| 62 | Example | Example |
| 63 | Example | Example |
| 64 | Example | Example |
| 65 | Example | Example |
| 66 | Example | Example |
| 67 | Example | Example |
| 68 | Example | Example |
| 69 | Example | Example |
| 70 | Example | Example |
| 71 | Example | Example |
| 72 | Example | Example |
| 73 | Example | Example |
| 74 | Example | Example |
| 75 | Example | Example |
| 76 | Example | Example |
| 77 | Example | Example |
| 78 | Example | Example |
| 79 | Example | Example |
| 80 | Example | Example |
| 81 | Example | Example |
| 82 | Example | Example |
| 83 | Example | Example |
| 84 | Example | Example |
| 85 | Example | Example |
| 86 | Example | Example |
| 87 | Example | Example |
| 88 | Example | Example |
| 89 | Example | Example |
| 90 | Example | Example |
| 91 | Example | Example |
| 92 | Example | Example |
| 93 | Example | Example |
| 94 | Example | Example |
| 95 | Example | Example |
| 96 | Example | Example |
| 97 | Example | Example |
| 98 | Example | Example |
| 99 | Example | Example |
| 100 | Example | Example |
| 101 | Example | Example |
| 102 | Example | Example |
| 103 | Example | Example |
| 104 | Example | Example |
| 105 | Example | Example |
| 106 | Example | Example |
| 107 | Example | Example |
| 108 | Example | Example |
| 109 | Example | Example |
| 110 | Example | Example |
| 111 | Example | Example |
| 112 | Example | Example |
| 113 | Example | Example |
| 114 | Example | Example |
| 115 | Example | Example |
| 116 | Example | Example |
| 117 | Example | Example |
| 118 | Example | Example |
| 119 | Example | Example |
| 120 | Example | Example |
| 121 | Example | Example |
| 122 | Example | Example |
| 123 | Example | Example |
| 124 | Example | Example |
| 125 | Example | Example |
| 126 | Example | Example |
| 127 | Example | Example |
| 128 | Example | Example |
| 129 | Example | Example |
| 130 | Example | Example |
| 131 | Example | Example |
| 132 | Example | Example |
| 133 | Example | Example |
| 134 | Example | Example |
| 135 | Example | Example |
| 136 | Example | Example |
| 137 | Example | Example |
| 138 | Example | Example |
| 139 | Example | Example |
| 140 | Example | Example |
| 141 | Example | Example |
| 142 | Example | Example |
| 143 | Example | Example |
| 144 | Example | Example |
| 145 | Example | Example |
| 146 | Example | Example |
| 147 | Example | Example |
| 148 | Example | Example |
| 149 | Example | Example |
| 150 | Example | Example |
| 151 | Example | Example |
| 152 | Example | Example |
| 153 | Example | Example |
| 154 | Example | Example |
| 155 | Example | Example |
| 156 | Example | Example |
| 157 | Example | Example |
| 158 | Example | Example |
| 159 | Example | Example |
| 160 | Example | Example |
| 161 | Example | Example |
| 162 | Example | Example |
| 163 | Example | Example |
| 164 | Example | Example |
| 165 | Example | Example |
| 166 | Example | Example |
| 167 | Example | Example |
| 168 | Example | Example |
| 169 | Example | Example |
| 170 | Example | Example |
| 171 | Example | Example |
| 172 | Example | Example |
| 173 | Example | Example |
| 174 | Example | Example |
| 175 | Example | Example |
| 176 | Example | Example |
| 177 | Example | Example |
| 178 | Example | Example |
| 179 | Example | Example |
| 180 | Example | Example |
| 181 | Example | Example |
| 182 | Example | Example |
| 183 | Example | Example |
| 184 | Example | Example |
| 185 | Example | Example |
| 186 | Example | Example |
| 187 | Example | Example |
| 188 | Example | Example |
| 189 | Example | Example |
| 190 | Example | Example |
| 191 | Example | Example |
| 192 | Example | Example |
| 193 | Example | Example |
| 194 | Example | Example |
| 195 | Example | Example |
| 196 | Example | Example |
| 197 | Example | Example |
| 198 | Example | Example |
| 199 | Example | Example |
| 200 | Example | Example |
| 201 | Example | Example |
| 202 | Example | Example |
| 203 | Example | Example |
| 204 | Example | Example |
| 205 | Example | Example |
| 206 | Example | Example |
| 207 | Example | Example |