Nurian/Old/Lexicon: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 16: | Line 16: | ||
|- | |- | ||
| ''nēngatu'' || n.m. || [ˈnʲæːŋɑt] || jargon, lingo || | | ''nēngatu'' || n.m. || [ˈnʲæːŋɑt] || jargon, lingo || | ||
|- | |||
| ''gory'' || conj. || [gɔ˞ːrˠ] || while || | |||
|- | |||
| ''gōri'' || n.f. || [gɔ˞ːrʲ] || mesh || | |||
|- | |- | ||
| ''ħēsti'' || n.m. || [ˈħæːsʲtʲ] || word || | | ''ħēsti'' || n.m. || [ˈħæːsʲtʲ] || word || | ||
|} | |} | ||
Revision as of 15:20, 15 February 2016
| Nurian | PoS | Pronunciation (Dagȳne) | English | Notes |
|---|---|---|---|---|
| nā | pron. | [ˈnˠɑː] | I (1sg pronoun) | |
| zēr | pron. | [ˈzʲæ˞ː] | you (2sg.m pronoun) | |
| vēr | pron. | [ˈvʲæ˞ː] | you (2sg.f pronoun) | |
| chām | pron. | [ˈxɑːm] | we (1pl.ex pronoun) | |
| ħiore | num. | [ˈħɔ˞ːrʲɛ] | ten | |
| fingōle | n.f. | [fʲɪˈŋːoːlʲɛ] | brain | |
| nēngatu | n.m. | [ˈnʲæːŋɑt] | jargon, lingo | |
| gory | conj. | [gɔ˞ːrˠ] | while | |
| gōri | n.f. | [gɔ˞ːrʲ] | mesh | |
| ħēsti | n.m. | [ˈħæːsʲtʲ] | word |