Nurian/Old/Lexicon: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 15: | Line 15: | ||
| ''fingōle'' || n.f. || [fʲɪˈŋːoːlʲɛ] || brain || | | ''fingōle'' || n.f. || [fʲɪˈŋːoːlʲɛ] || brain || | ||
|- | |- | ||
| '' | | ''mochi'' || n.f. || [mˠoʃ] || foot || | ||
|- | |||
| ''nache'' || n.f. || [nˠɑʃɛ] || grief || | |||
|- | |- | ||
| ''nēngatu'' || n.m. || [ˈnʲæːŋɑt] || jargon, lingo || | | ''nēngatu'' || n.m. || [ˈnʲæːŋɑt] || jargon, lingo || | ||
Revision as of 15:24, 15 February 2016
| Nurian | PoS | Pronunciation (Dagȳne) | English | Notes |
|---|---|---|---|---|
| nā | pron. | [ˈnˠɑː] | I (1sg pronoun) | |
| zēr | pron. | [ˈzʲæ˞ː] | you (2sg.m pronoun) | |
| vēr | pron. | [ˈvʲæ˞ː] | you (2sg.f pronoun) | |
| chām | pron. | [ˈxɑːm] | we (1pl.ex pronoun) | |
| ħiore | num. | [ˈħɔ˞ːrʲɛ] | ten | |
| fingōle | n.f. | [fʲɪˈŋːoːlʲɛ] | brain | |
| mochi | n.f. | [mˠoʃ] | foot | |
| nache | n.f. | [nˠɑʃɛ] | grief | |
| nēngatu | n.m. | [ˈnʲæːŋɑt] | jargon, lingo | |
| gor | conj. | [gɔ˞ː] | while | |
| gory | n.m. | [gɔ˞ːrˠ] | bottle | |
| gōri | n.f. | [gɔ˞ːrʲ] | mesh | |
| ħēsti | n.m. | [ˈħæːsʲtʲ] | word |