Quame languages/Lexicon: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 10: | Line 10: | ||
|- | |- | ||
| ''lax̌ʷ'' || || ''v'' || be || | | ''lax̌ʷ'' || || ''v'' || be || | ||
|- | |||
| ''ƛ'ayl'ac'' || || ''n, m'' || bird || | |||
|- | |- | ||
| ''miʔ'' || || ''adv'' || not || | | ''miʔ'' || || ''adv'' || not || | ||
Revision as of 21:22, 13 March 2016
| Proto-Quihum | Etymology | PoS | English | Notes |
|---|---|---|---|---|
| tə | prep | in, at | ||
| iʔ | det | the | ||
| kawʼqs | n, m | raven | ||
| lax̌ʷ | v | be | ||
| ƛ'ayl'ac | n, m | bird | ||
| miʔ | adv | not | ||
| nəx̌ | pron | I | ||
| tʼəxʷ | conj | and | ||
| təxm | n, f | place |