90
edits
(Minor fix in alphabet, noun example 1 table filled) |
(Example noun declination table 2 added and fixed) |
||
Line 281: | Line 281: | ||
| miha'''sit''' | | miha'''sit''' | ||
| miha'''six''' | | miha'''six''' | ||
|} | |||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | |||
! colspan="8" |Example: puulu (son) | |||
|- | |||
! | |||
! {{center|Singular}} | |||
! {{center|Dual}} | |||
! {{center|Plural}} | |||
|- | |||
| '''Absolutive''' | |||
| puulu | |||
| puulu'''ju''' | |||
| puulu'''mix''' | |||
|- | |||
| '''Ergative''' | |||
| puulu'''huu''' | |||
| puulu'''juh''' | |||
| puulu'''mixi''' | |||
|- | |||
| '''Instrumental''' | |||
| puulu'''k''' | |||
| puulu'''juk''' | |||
| puulu'''kix''' | |||
|- | |||
| '''Allative''' | |||
| puulu'''hi''' | |||
| puulu'''hit''' | |||
| puulu'''him''' | |||
|- | |||
| '''Ablative''' | |||
| puulu'''hip''' | |||
| puulu'''huut''' | |||
| puulu'''hum''' | |||
|- | |||
| '''Locative''' | |||
| puulu'''qi''' | |||
| puulu'''qu''' | |||
| puulu'''qix''' | |||
|- | |||
| '''Perlative''' | |||
| puulu'''pi''' | |||
| puulu'''t''' | |||
| puulu'''pix''' | |||
|- | |||
| '''Similative''' | |||
| puulu'''si''' | |||
| puulu'''sit''' | |||
| puulu'''six''' | |||
|} | |} | ||
====Ergative==== | ====Ergative==== |
edits