Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Jakvalat: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Jakvalat
(view source)
Revision as of 14:40, 18 March 2022
18 bytes added
,
18 March 2022
→Orthography
Revision as of 13:10, 11 March 2022
(
view source
)
Rebecca Ashling
(
talk
|
contribs
)
(
→Inspirations
)
← Older edit
Revision as of 14:40, 18 March 2022
(
view source
)
Rebecca Ashling
(
talk
|
contribs
)
(
→Orthography
)
Newer edit →
Line 91:
Line 91:
|⟨h⟩||⟨i⟩||/i/
|⟨h⟩||⟨i⟩||/i/
|-
|-
|⟨ɥ⟩||
⟨ai⟩
||/
aɪ
/
|⟨ɥ⟩||
⟨e⟩
||/
ɛ/
|-
|⟨ʎ⟩||⟨y⟩||/ə/
|-
|⟨y⟩||⟨a⟩||/ä
/
|-
|-
|⟨b⟩||⟨u⟩||/u/
|⟨b⟩||⟨u⟩||/u/
|-
|-
|⟨q⟩||
⟨au⟩
||/
ɑʊ
/
|⟨q⟩||
⟨o⟩
||/
ɔ
/
|-
|⟨ȷ⟩||⟨a⟩||⟨ä⟩
|}
|}
Rebecca Ashling
7,915
edits