1,371
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 4: | Line 4: | ||
! English !! Anglecymrāeg !! Notes | ! English !! Anglecymrāeg !! Notes | ||
|- | |- | ||
| I || i || '' 'ic' '' OE | | I || i || '' 'ic' '' OE; '' 'mi' '' Welsh | ||
|- | |- | ||
| you || þi || '' 'þū' '' OE | | you || þi || '' 'þū' '' OE; '' 'ti' '' Welsh | ||
|- | |- | ||
| he || hēf || '' 'ef' '' Welsh | | he || hēf || '' 'ef' '' Welsh; '' 'hē' '' OE | ||
|- | |- | ||
| she || hēo || '' 'hi' '' Welsh | | she || hēo || '' 'hi' '' Welsh; '' 'hēo' '' OE | ||
|- | |- | ||
| it || hī || '' 'hit' '' OE | | it || hī || '' 'hit' '' OE | ||
Line 16: | Line 16: | ||
| we || ni || '' 'ni' '' Welsh | | we || ni || '' 'ni' '' Welsh | ||
|- | |- | ||
| you (plural) || hwi || '' 'ġē' '' | | you (plural) || hwi || '' 'ġē' '' OE; '' 'chwi' '' Welsh | ||
|- | |- | ||
| they || wy || | | they || wy || | ||
Line 24: | Line 24: | ||
| that || þa/þunu/þī || | | that || þa/þunu/þī || | ||
|- | |- | ||
| here || yr || '' 'yma' '' Welsh | | here || yr || '' 'yma' '' Welsh; '' 'hēr' '' OE | ||
|- | |- | ||
| there || acwþ || '' 'acw' '' Welsh | | there || acwþ || '' 'acw' '' Welsh; '' 'þǣr' '' OE | ||
|- | |- | ||
| who || pīaw || '' 'piu' '' Welsh | | who || pīaw || '' 'piu' '' Welsh; '' 'hwā' '' OE | ||
|- | |- | ||
| what || peaþ || '' '(pa) beth' '' Welsh | | what || peaþ || '' '(pa) beth' '' Welsh; '' 'hwǣt' '' OE | ||
|- | |- | ||
| where || cwrþ || '' 'cw(d)' '' Welsh | | where || cwrþ || '' 'cw(d)' '' Welsh; '' 'hwǣr' '' OE | ||
|- | |- | ||
| when || pan || '' 'pann' '' Welsh | | when || pan || '' 'pann' '' Welsh; '' 'hwǣne' '' OE | ||
|- | |- | ||
| how || | | how || palw || '' 'pa lun' '' Welsh | ||
|- | |- | ||
| not || ny || '' 'nā' '' OE | | not || ny || '' 'nā' '' OE; '' 'ny(t)' '' Welsh | ||
|- | |- | ||
| all || ol || '' 'oll' '' Welsh | | all || ol || '' 'oll' '' Welsh; '' 'eall' '' OE | ||
|- | |- | ||
| many || mael || '' 'aelwyd' '' Welsh | | many || mael || '' 'aelwyd' '' Welsh; '' 'maniġ' '' OE | ||
|- | |- | ||
| some || amrū || '' 'amryw' '' Welsh | | some || amrū || '' 'amryw' '' Welsh; '' 'sum' '' OE | ||
|- | |- | ||
| few || fyll || '' 'ymbell' '' Welsh | | few || fyll || '' 'ymbell' '' Welsh; '' 'fēa, hwōn' '' OE | ||
|- | |- | ||
| none || nīyn || '' 'nān' '' OE | | none || nīyn || '' 'nān' '' OE; '' 'ny(t)' '' Welsh | ||
|- | |- | ||
| other || aþen || '' 'amcen' '' Welsh | | other || aþen || '' 'amcen' '' Welsh; '' 'ōðer' '' OE | ||
|- | |- | ||
| one || wn || '' 'un' '' Welsh | | one || wn || '' 'un' '' Welsh; '' 'ān' '' OE | ||
|- | |- | ||
| two || doġ || '' 'dou' '' Welsh | | two || doġ || '' 'dou' '' Welsh; '' 'twegen' '' OE | ||
|- | |- | ||
| three || þri || '' 'tri' '' Welsh | | three || þri || '' 'tri' '' Welsh; '' 'ðrīe' '' OE | ||
|- | |- | ||
| four || fēdwar || '' 'petguar' '' Welsh | | four || fēdwar || '' 'petguar' '' Welsh; '' 'fēower' '' OE | ||
|- | |- | ||
| five || fim || '' 'fif' '' OE | | five || fim || '' 'fif' '' OE; '' 'pimp' '' Welsh | ||
|- | |- | ||
| big || frīsyd || '' 'fraisg' '' Welsh | | big || frīsyd || '' 'fraisg' '' Welsh; '' 'sīd' '' OE | ||
|- | |- | ||
| long || | | long (distance) || amlang || '' 'amlais' '' Welsh; '' 'lang' '' OE | ||
|- | |- | ||
| wide || | | wide || '' 'awyr' '' Welsh; '' ' | ||
|- | |- | ||
| thick || | | thick || | ||
Line 411: | Line 411: | ||
|- | |- | ||
| far || | | far || | ||
|- | |||
| long (time) || | |||
|- | |- | ||
| right || | | right || |
edits