1,549
edits
Line 538: | Line 538: | ||
|- | |- | ||
| {{term|aaderrepruduktsiic}} || heterothallic | | {{term|aaderrepruduktsiic}} || heterothallic | ||
|- | |||
| {{term|aadersec}} || different-sex | |||
|- | |- | ||
| {{term|aduptic}} || adoptive | | {{term|aduptic}} || adoptive | ||
|- | |||
| {{term|aloic}} || allo | |||
|- | |- | ||
| {{term|biulogic}} || biological | | {{term|biulogic}} || biological | ||
Line 564: | Line 568: | ||
|- | |- | ||
| {{term|familic}} || familial | | {{term|familic}} || familial | ||
|- | |||
| {{term|femciingic}} || female-fancying | |||
|- | |- | ||
| {{term|fiilciingic}} || polyamorous | | {{term|fiilciingic}} || polyamorous | ||
Line 576: | Line 582: | ||
|- | |- | ||
| {{term|halv-}} || half- | | {{term|halv-}} || half- | ||
|- | |- | ||
| {{term|identic-}} || identical- | | {{term|identic-}} || identical- | ||
Line 586: | Line 590: | ||
|- | |- | ||
| {{term|lang distans}} || long distance | | {{term|lang distans}} || long distance | ||
|- | |||
| {{term|manciingic}} || male-fancying | |||
|- | |||
| {{term|multaiciingic}} || multi-spectrum-fancying | |||
|- | |- | ||
| {{term|nite-einwederic}} || non-monogamous | | {{term|nite-einwederic}} || non-monogamous | ||
Line 592: | Line 600: | ||
|- | |- | ||
| {{term|rumaanic}} || romantic | | {{term|rumaanic}} || romantic | ||
|- | |||
| {{term|saamrepruduktsiic}} || homothallic | |||
|- | |||
| {{term|saamsec}} || same-sex | |||
|- | |- | ||
| {{term|samnic-}} || conjoined- | | {{term|samnic-}} || conjoined- | ||
|- | |- | ||
| {{term|sencuaalic}} || sensual | | {{term|sencuaalic}} || sensual | ||
|- | |||
| {{term|sexuaal}} || sexual | |||
|- | |- | ||
| {{term|singel-}} || single- | | {{term|singel-}} || single- |
edits