249
edits
Toastghost (talk | contribs) |
Toastghost (talk | contribs) |
||
Line 946: | Line 946: | ||
|- style="vertical-align:bottom;" | |- style="vertical-align:bottom;" | ||
| Present Continuous | | Present Continuous | ||
| it | | it' | ||
| Merit | | Merit' | ||
|- style="vertical-align:bottom;" | |- style="vertical-align:bottom;" | ||
| | | <br /><br /> <br /> Past Perfect Animate | ||
| ké | | ké | ||
| Merké | | Merké | ||
|- | |- | ||
| Past Perfect Inanimate | | <br /><br /> <br /> Past Perfect Inanimate | ||
| style="vertical-align:bottom;" | dé | | style="vertical-align:bottom;" | dé | ||
| style="vertical-align:bottom;" | Merdé | | style="vertical-align:bottom;" | Merdé | ||
|- | |- | ||
| Future Perfect Animate | | <br /><br /> <br /> Future Perfect Animate | ||
| style="vertical-align:bottom;" | ká | | style="vertical-align:bottom;" | ká | ||
| style="vertical-align:bottom;" | Merká | | style="vertical-align:bottom;" | Merká | ||
|- style="vertical-align:bottom;" | |- style="vertical-align:bottom;" | ||
| Future Perfect Inanimate | | <br /><br /> <br /> Future Perfect Inanimate | ||
| dá | | dá | ||
| Merdá | | Merdá | ||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| Interrogative | |||
| lt' | |||
| Merit' | |||
|} | |} | ||
edits