138,759
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 12: | Line 12: | ||
|- | |- | ||
| ''ħiore'' || num. || [ˈħɔ˞ːrʲɛ] || ten || | | ''ħiore'' || num. || [ˈħɔ˞ːrʲɛ] || ten || | ||
|- | |||
| ''fingōle'' || n.f. || [fʲɪˈŋːoːlʲɛ] || brain || | |||
|- | |- | ||
| ''fingōle'' || n.f. || [fʲɪˈŋːoːlʲɛ] || brain || | | ''fingōle'' || n.f. || [fʲɪˈŋːoːlʲɛ] || brain || | ||
Line 17: | Line 19: | ||
| ''nēngatu'' || n.m. || [ˈnʲæːŋɑt] || jargon, lingo || | | ''nēngatu'' || n.m. || [ˈnʲæːŋɑt] || jargon, lingo || | ||
|- | |- | ||
| ''gory'' || | | ''gor'' || conj. || [gɔ˞ː] || while || | ||
|- | |||
| ''gory'' || n.m. || [gɔ˞ːrˠ] || bottle || | |||
|- | |- | ||
| ''gōri'' || n.f. || [gɔ˞ːrʲ] || mesh || | | ''gōri'' || n.f. || [gɔ˞ːrʲ] || mesh || |
edits