7,081
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
||
Line 161: | Line 161: | ||
|- | |- | ||
| γ || Otherwise | | γ || Otherwise | ||
|- | |||
! colspan="4"| Rising diphthongs | |||
|- | |||
| ia || ηα || i̯a || | |||
|- | |||
| ie || ηε || i̯e || | |||
|- | |||
| io || ηο || i̯o || | |||
|- | |||
| iu || ηω || i̯u || | |||
|- | |||
| ua || ωα || u̯a || | |||
|- | |||
| ue || ωε || u̯e || | |||
|- | |||
| ui || ωι || u̯i || | |||
|- | |||
| uo || ωο || u̯o || | |||
|- | |||
! colspan="4"| Falling diphthongs | |||
|- | |||
| ai || αη || ai̯ || | |||
|- | |||
| ei || εη || ei̯ || | |||
|- | |||
| oi || οη || oi̯ || | |||
|- | |||
| au || αω || au̯ || | |||
|- | |||
| eu || εω || eu̯ || | |||
|- | |||
| ou || οω || ou̯ || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits