174
edits
No edit summary |
|||
Line 246: | Line 246: | ||
<!-- Template area --> | <!-- Template area --> | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Proto-Celtic !! Meaning !! Grammar !! Notes | |||
|- | |||
| *abalnā || apple-tree || noun || | |||
|- | |||
| *abalo- || apple || noun|| | |||
|- | |||
| *abanko- || beaver || noun || | |||
|- | |||
| *abon- || river || noun || | |||
|- | |||
| *abrant- || eyelid || noun || | |||
|- | |||
| *ad || to || preposition || | |||
|- | |||
| *adā || hawthorn || noun || | |||
|- | |||
| *ad-ber-tā || offering, victim || noun || | |||
|- | |||
| *ad-dam-yo || allow, permit || verb || | |||
|- | |||
| *adestu- || merit || noun || | |||
|- | |||
| *ad-kʷis-o- || see || verb || | |||
|- | |||
| *ad-kubro- || wish || noun || | |||
|- | |||
|} | |||
[[Category:Hispano-Celtic]] | [[Category:Hispano-Celtic]] |
edits