Xqeriske: Difference between revisions

224 bytes added ,  8 December 2018
no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 12: Line 12:
|creator      = [[User:Rcpots|Ruben Pots]]
|creator      = [[User:Rcpots|Ruben Pots]]
|created      = 2006
|created      = 2006
|setting = Kitchen Sink
|script        = Nezqo script for Xqeriske, [[w:Latin script|Latin]]
|script        = Nezqo script for Xqeriske, [[w:Latin script|Latin]]
}}
}}
Line 57: Line 58:
|-
|-
| Approximant || || l || || j|| ||  
| Approximant || || l || || j|| ||  
|}
===Vowels===
{| class="wikitable" style=text-align:center
|-
! !! Front !! Central !! Back
|-
| '''Close'''|| i || y ||
|-
| '''Mid'''|| || ə ||
|-
| rowspan="2"|'''Open'''|| (a)¹ || || ɑ
|-
|}
|}
52

edits