138,990
edits
m (→Declension) |
m (→Declension) |
||
Line 40: | Line 40: | ||
|''morra'' ||''morru'' | |''morra'' ||''morru'' | ||
|- | |- | ||
|align="right" |''' | |align="right" |'''Accusative''' | ||
|''garda'' ||''gardo'' | |||
|''guolo'' ||''guolos'' | |||
|''morr'' ||''morre'' | |||
|- | |||
|align="right" |'''Ergative''' | |||
|''gardi'' ||''gardăn'' | |''gardi'' ||''gardăn'' | ||
|''guole'' ||''guolon'' | |''guole'' ||''guolon'' |
edits