138,759
edits
m (→1-19) |
m (→60-79) |
||
(12 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 17: | Line 17: | ||
! I | ! I | ||
|c=01|*-l, *li- | |c=01|*-l, *li- | ||
|c=03|'' | |c=03|''swel'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
Line 26: | Line 26: | ||
! thou | ! thou | ||
|c=01|*-d, *di- | |c=01|*-d, *di- | ||
|c=03|'' | |c=03|''swed'' (a); ''swede'' (h) | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
Line 35: | Line 35: | ||
! he; she; it | ! he; she; it | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03|'' | |c=03|''fen'' (a); ''fer'' (h) | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
Line 44: | Line 44: | ||
! we | ! we | ||
|c=01|*-kʷa, kʷi- | |c=01|*-kʷa, kʷi- | ||
|c=03| '' | |c=03| ''sochw'' (ex); ''swev'' (in) | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
Line 54: | Line 54: | ||
! you | ! you | ||
|c=01|*-nidi | |c=01|*-nidi | ||
|c=03| '' | |c=03| ''swéned'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
Line 64: | Line 64: | ||
! they | ! they | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| '' | |c=03| ''fech'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
Line 73: | Line 73: | ||
|i=No| 7 | |i=No| 7 | ||
! this | ! this | ||
|c=01| | |c=01| *n | ||
|c=03| | |c=03| ''aen'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07| ''a-'', ''al'' (animate), ''afus'' (inanimate) | ||
|- | |- | ||
|i=No| 8 | |i=No| 8 | ||
! that | ! that | ||
|c=01| | |c=01| *p | ||
|c=03| | |c=03| ''aef'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07| near 2: ''bbi-'', ''bbil'' (animate), ''bbifus'' (inanimate); distal: ''rra-'', ''rral'', ''rrafus'' | ||
|- | |- | ||
Line 94: | Line 94: | ||
! here | ! here | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''għan'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|''ató'' | ||
|- | |- | ||
Line 104: | Line 104: | ||
! there | ! there | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''għaf'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|''bbitó'' (near 2); ''rrató'' (distal) | ||
|- | |- | ||
Line 114: | Line 114: | ||
! who | ! who | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''yach'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|''ssal'' | ||
|- | |- | ||
Line 124: | Line 124: | ||
! what | ! what | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''yan'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|which/what kind of X: ''tjivérr'', which of two: ''hékumm'' | ||
|- | |- | ||
Line 134: | Line 134: | ||
! where | ! where | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''għaim'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|''tjitó'' | ||
|- | |- | ||
Line 144: | Line 144: | ||
! when | ! when | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''heláv'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|''tjihni'' | ||
|- | |- | ||
Line 154: | Line 154: | ||
! how | ! how | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''yam'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|''tjivérraff'' | ||
|- | |- | ||
|i=No| 16 | |i=No| 16 | ||
! not | ! not | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| (many words) | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|''rí-'' | ||
|- | |- | ||
|i=No| 17 | |i=No| 17 | ||
! all | ! all | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''ħérchu'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07| ''kkúff'' | ||
|- | |- | ||
|i=No| 18 | |i=No| 18 | ||
! many | ! many | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''aed'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07| ''énvah'' | ||
|- | |- | ||
Line 194: | Line 194: | ||
! some | ! some | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''cániam'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07| ''nnahah'' | ||
|- | |- | ||
Line 216: | Line 216: | ||
! few | ! few | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''rin'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c= | |c=06| | ||
|c=06| | |||
|c=07| ''ussíyah'' | |||
|- | |- | ||
Line 224: | Line 226: | ||
! other | ! other | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''mod'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| ''mudu'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 22 | |i=No| 22 | ||
! one | ! one | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''laath'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 23 | |i=No| 23 | ||
! two | ! two | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''wisand, wis'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 24 | |i=No| 24 | ||
! three | ! three | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''tyul'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 25 | |i=No| 25 | ||
! four | ! four | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''á'men'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 26 | |i=No| 26 | ||
! five | ! five | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''fthím'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 27 | |i=No| 27 | ||
! big | ! big | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''slur'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| ''bballkkah'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 28 | |i=No| 28 | ||
! long | ! long | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''vi'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07|''vvíyah'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 29 | |i=No| 29 | ||
! wide | ! wide | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''lásjam'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| ''llahmah'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 30 | |i=No| 30 | ||
! thick | ! thick | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''chesjtj'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07|''xxisjtjah'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 31 | |i=No| 31 | ||
! heavy | ! heavy | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''nowv'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| ''návvah'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 32 | |i=No| 32 | ||
! small | ! small | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''tju'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07|''zjuwah'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 33 | |i=No| 33 | ||
! short | ! short | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''áeser'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07|''ésarah'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 34 | |i=No| 34 | ||
! narrow | ! narrow | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''efan'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07|''ivvannah'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 35 | |i=No| 35 | ||
! thin | ! thin | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''għae'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07|''hŋéyah'' | |||
|- | |- | ||
Line 344: | Line 376: | ||
! woman | ! woman | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''sjaanf'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|''djuŋŋ'' | ||
|- | |- | ||
Line 354: | Line 386: | ||
! man<br /><small>(male)</small> | ! man<br /><small>(male)</small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''tjith'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07|''zzít'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 38 | |i=No| 38 | ||
! person | ! person | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''taev'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07|''llósj'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 39 | |i=No| 39 | ||
! child<br /><small>(a youth)</small> | ! child<br /><small>(a youth)</small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''σur'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |c=06| | ||
|c=07| | |c=07|''rakku'' | ||
|- | |- | ||
Line 392: | Line 428: | ||
! wife | ! wife | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''vowlde'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 41 | |i=No| 41 | ||
! husband | ! husband | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''yalí'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 42 | |i=No| 42 | ||
! mother | ! mother | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''amár'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 43 | |i=No| 43 | ||
! father | ! father | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''afár'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 44 | |i=No| 44 | ||
! animal | ! animal | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''cowl't'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 45 | |i=No| 45 | ||
! fish | ! fish | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''fóder'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 46 | |i=No| 46 | ||
! bird | ! bird | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''tjlu'f'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 47 | |i=No| 47 | ||
! dog | ! dog | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''rus'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 48 | |i=No| 48 | ||
! louse | ! louse | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''chrae'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 49 | |i=No| 49 | ||
! snake | ! snake | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''duv'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 50 | |i=No| 50 | ||
! worm | ! worm | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''féval'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 51 | |i=No| 51 | ||
! tree | ! tree | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''shaif'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| ''sjayf'' | |||
|- | |- | ||
|i=No| 52 | |i=No| 52 | ||
! forest | ! forest | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''osc'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 53 | |i=No| 53 | ||
! stick<br /><small>(of wood)</small> | ! stick<br /><small>(of wood)</small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''mru'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 54 | |i=No| 54 | ||
! fruit | ! fruit | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''chwaed'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 55 | |i=No| 55 | ||
! seed | ! seed | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''yachwár'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 56 | |i=No| 56 | ||
! leaf | ! leaf | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''dowr'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 57 | |i=No| 57 | ||
! root | ! root | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''nosjc'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 58 | |i=No| 58 | ||
! bark<br /><small>(of tree)</small> | ! bark<br /><small>(of tree)</small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''chowl'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 59 | |i=No| 59 | ||
! flower | ! flower | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''fégħdar'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
Line 563: | Line 602: | ||
|i=No| 60 | |i=No| 60 | ||
! grass | ! grass | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''ráħan'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 61 | |i=No| 61 | ||
! rope | ! rope | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''nescw'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 62 | |i=No| 62 | ||
! skin<br /><small>(of a person)</small> | ! skin<br /><small>(of a person)</small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''ξorv'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 63 | |i=No| 63 | ||
! meat<br /><small>(as in flesh)</small> | ! meat<br /><small>(as in flesh)</small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''rang'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 64 | |i=No| 64 | ||
! blood | ! blood | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''tjur'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 65 | |i=No| 65 | ||
! bone | ! bone | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''tjin'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 66 | |i=No| 66 | ||
! fat<br /><small>(noun)</small> | ! fat<br /><small>(noun)</small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''hónve'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 67 | |i=No| 67 | ||
! egg | ! egg | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''mle't'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 68 | |i=No| 68 | ||
! horn | ! horn | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''tarm'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 69 | |i=No| 69 | ||
! tail | ! tail | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''frúr'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 70 | |i=No| 70 | ||
! feather<br /><small>(rather not down)</small> | ! feather<br /><small>(rather not down)</small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''σaen't'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 71 | |i=No| 71 | ||
! hair | ! hair | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''yowσ'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 72 | |i=No| 72 | ||
! head | ! head | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''thaem'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 73 | |i=No| 73 | ||
! ear | ! ear | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''yeth'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 74 | |i=No| 74 | ||
! eye | ! eye | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''éva'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 75 | |i=No| 75 | ||
! nose | ! nose | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''thaeσ'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 76 | |i=No| 76 | ||
! mouth | ! mouth | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03|'' | |c=03|''ésta'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 77 | |i=No| 77 | ||
! tooth<br /><small>(rather not molar) </small> | ! tooth<br /><small>(rather not molar) </small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''sow'tj'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 78 | |i=No| 78 | ||
! tongue | ! tongue | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''vudar'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 79 | |i=No| 79 | ||
! fingernail | ! fingernail | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''haascw'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
Line 735: | Line 774: | ||
|i=No| 80 | |i=No| 80 | ||
! foot | ! foot | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''aaσt'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 81 | |i=No| 81 | ||
! leg | ! leg | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''lend'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 82 | |i=No| 82 | ||
! knee | ! knee | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03| ''rachtj'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 83 | |i=No| 83 | ||
! hand | ! hand | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''għasj'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 84 | |i=No| 84 | ||
! wing | ! wing | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''tals'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 85 | |i=No| 85 | ||
! belly | ! belly | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''vrae'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 86 | |i=No| 86 | ||
! guts | ! guts | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''għúle'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 87 | |i=No| 87 | ||
! neck | ! neck | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''σagħn'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 88 | |i=No| 88 | ||
! back | ! back | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''maσar'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 89 | |i=No| 89 | ||
! breast | ! breast | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''għéhne'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 90 | |i=No| 90 | ||
! heart | ! heart | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''ávre'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 91 | |i=No| 91 | ||
! liver | ! liver | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''rohar'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 92 | |i=No| 92 | ||
! to drink | ! to drink | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''chlad'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 93 | |i=No| 93 | ||
! to eat | ! to eat | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''sjun'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 94 | |i=No| 94 | ||
! to bite | ! to bite | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''għif'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 95 | |i=No| 95 | ||
! to suck | ! to suck | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''ya'c'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 96 | |i=No| 96 | ||
! to spit | ! to spit | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''thae'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 97 | |i=No| 97 | ||
! to vomit | ! to vomit | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''achwt'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 98 | |i=No| 98 | ||
! to blow<br /><small>(as wind)</small> | ! to blow<br /><small>(as wind)</small> | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''chragħ'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
|i=No| 99 | |i=No| 99 | ||
! to breathe | ! to breathe | ||
|c=01| | |c=01| | ||
|c=03| | |c=03|''yegħf'' | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
Line 919: | Line 958: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 927: | Line 968: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 935: | Line 978: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 943: | Line 988: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 951: | Line 998: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 959: | Line 1,008: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 967: | Line 1,018: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 975: | Line 1,028: | ||
|c=04|faay | |c=04|faay | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 983: | Line 1,038: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 991: | Line 1,048: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 999: | Line 1,058: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 1,007: | Line 1,068: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 1,015: | Line 1,078: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 1,023: | Line 1,088: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 1,031: | Line 1,098: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 1,039: | Line 1,108: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 1,047: | Line 1,118: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 1,055: | Line 1,128: | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |||
|i=No| 119 | |||
! to swim | |||
|c=01|śämäj | |||
|c=03|łămay | |||
|c=04| | |||
|c=05| | |||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |||
| | |||
==== 120-139 ==== | |||
! [[w:English|English]] | |||
!c=01| Proto-Ashanic | |||
!c=03| [[Shalaian]] | |||
!c=04| [[Varkun]] | |||
!c=05| [[Netagin]] | |||
!c=06| [[Beron]] | |||
!c=07| [[Sésjallese]] | |||
|- | |- | ||
|i=No| | |i=No| 120 | ||
! to | ! to fly | ||
|c=01| | |c=01| xlot | ||
|c=03| | |c=03| lut | ||
|c=04| | |c=04| | ||
|c=05| | |c=05| | ||
|c=06| | |||
|c=07| | |||
|- | |- | ||
Line 1,827: | Line 1,905: | ||
[[Category: | [[Category:Idavic languages|*]][[Category: Swadesh lists]] | ||
==Old words== | |||
|wrd100=''hizrah'' | |wrd100=''hizrah'' | ||
|wrd101=''ímah'' | |wrd101=''ímah'' |
edits