6,696
edits
Castillerian (talk | contribs) (Created page with "==Number== {|style="border: 1px solid #aaaaaa; background:#fcfcfc; border-collapse:collapse;" cellpadding="4" rules="all" |-bgcolor="#ececec" ! !Coptic<br>numeral !Cardinal !O...") |
Castillerian (talk | contribs) No edit summary |
||
(One intermediate revision by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
== | ==Central dialect== | ||
{|style="border: 1px solid #aaaaaa; background:#fcfcfc; border-collapse:collapse;" cellpadding="4" rules="all" | {|style="border: 1px solid #aaaaaa; background:#fcfcfc; border-collapse:collapse;" cellpadding="4" rules="all" | ||
|-bgcolor="#ececec" | |-bgcolor="#ececec" | ||
Line 10: | Line 10: | ||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |0 | |style="background:#ececec; text-align:center;" |0 | ||
| | | | ||
|{{cop| | |{{cop|ⲧⲁϥⲣⲉ}} | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 314: | Line 314: | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
==Thebian dialect== | |||
{|style="border: 1px solid #aaaaaa; background:#fcfcfc; border-collapse:collapse;" cellpadding="4" rules="all" | |||
|-bgcolor="#ececec" | |||
! | |||
!Coptic<br>numeral | |||
!Cardinal | |||
!Ordinal | |||
!Construct | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |0 | |||
| | |||
|{{cop|ⲧⲉϥⲣⲓ}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |1 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲁ̅}} | |||
|{{cop|ⳣⲟ}} • ''m'', {{cop|ⳣⲉ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ϩⳣⲓⲧ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |2 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲃ̅}} | |||
|{{cop|ⲥⲛⲟⲩ}} • ''m'', {{cop|ⲥⲉⲛϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲥⲛⲟⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |3 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲅ̅}} | |||
|{{cop|ⳉⲁⲙⲧ}} • ''m'', {{cop|ⳉⲁⲙϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⳉⲁⲙⲧ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |4 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲇ̅}} | |||
|{{cop|ϥⲧⲁⲩ}} • ''m'', {{cop|ϥⲧⲁ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϥⲧⲁⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |5 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲉ̅}} | |||
|{{cop|ϯⲩ}} • ''m'', {{cop|ϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϯⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |6 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲋ̅}} | |||
|{{cop|ⲥⲁⲩ}} • ''m'', {{cop|ⲥⲁ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲥⲁⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |7 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲍ̅}} | |||
|{{cop|ⲥⲁⳉϥ}} • ''m'', {{cop|ⲥⲁⳉϥⲓ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲥⲁⳉϥ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |8 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲏ̅}} | |||
|{{cop|ⳉⲙⲩⲛ}} • ''m'', {{cop|ⳉⲙⲩⲛⲓ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⳉⲙⲩⲛ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |9 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲑ̅}} | |||
|{{cop|ⲯⲓⲧ}} • ''m'', {{cop|ⲯⲓϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲯⲓⲧ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |10 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲏⲧ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲏϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲏⲧ}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧ-}} | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |11 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅ⲁ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧⳣⲟ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲉⲧⳣⲉ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧⳣⲟ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |12 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅ⲃ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧⲥⲛⲟⲩ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲉⲧⲥⲉⲛϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧⲥⲛⲟⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |13 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅ⲅ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧⳉⲁⲙⲧ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲉⲧⳉⲁⲙϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧⳉⲁⲙⲧ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |14 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅ⲇ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧϥⲧⲁⲩ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲉⲧϥⲧⲁ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧϥⲧⲁⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |15 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅ⲉ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧϯⲩ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲉⲧϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧϯⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |16 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅ⲋ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧⲥⲁⲩ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲉⲧⲥⲁ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧⲥⲁⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |17 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅ⲍ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧⲥⲁⳉϥ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲉⲧⲥⲁⳉϥⲓ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧⲥⲁⳉϥ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |18 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅ⲏ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧⳉⲙⲩⲛ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲉⲧⳉⲙⲩⲛⲓ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧⳉⲙⲩⲛ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |19 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̅ⲑ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧⲯⲓⲧ}} • ''m'', {{cop|ⲙⲉⲧⲯⲓϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧⲯⲓⲧ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |20 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲕ̅}} | |||
|{{cop|ϭⳣⲱⲧ}} • ''m'', {{cop|ϭⳣⲱϯ}} • ''f'' | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϭⳣⲱϯ}} | |||
|{{cop|ϫⲩⲧ-}} | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |21 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲕ̅ⲁ̅}} | |||
|{{cop|ϫⲩⲧⳣⲟ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϫⲩⲧⳣⲟ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |22 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲕ̅ⲃ̅}} | |||
|{{cop|ϫⲩⲧⲥⲛⲟⲩ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϫⲩⲧⲥⲛⲟⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |23 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲕ̅ⲅ̅}} | |||
|{{cop|ϫⲩⲧⳉⲁⲙⲧ}}, {{cop|ϫⲩⲧⳉⲁⲙϯ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϫⲩⲧϣⲟⲙⲧ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |30 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲗ̅}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲃ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲃ}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲡ-}} | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |40 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲙ̅}} | |||
|{{cop|ϩⲙⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϩⲙⲉ}} | |||
|{{cop|ϩⲙⲉ-}} | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |50 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲛ̅}} | |||
|{{cop|ⲧⲉⲓⲩ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲧⲉⲓⲩ}} | |||
|{{cop|ⲧⲉⲓⲉ-}} | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |60 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲝ̅}} | |||
|{{cop|ⲥⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲥⲉ}} | |||
|{{cop|ⲥⲉ-}} | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |70 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲟ̅}} | |||
|{{cop|ⲥⲁⳉϥⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲥⲁⳉϥⲉ}} | |||
|{{cop|ⲥⲁⳉϥⲉ-}} | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |80 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲡ̅}} | |||
|{{cop|ⳉⲉⲙⲛⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⳉⲉⲙⲛⲉ}} | |||
|{{cop|ⳉⲉⲙⲛⲉ-}} | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |90 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ϥ̅}} | |||
|{{cop|ⲡⲉⲥⲧⲉⲓⲩ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲡⲉⲥⲧⲉⲓⲩ}} | |||
|{{cop|ⲡⲉⲥⲧⲉⲓⲉ-}} | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |100 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲣ̅}} | |||
|{{cop|ϣⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϣⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |101 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲣ̅ⲁ̅}} | |||
|{{cop|ϣⲉ ⲛⲉⲙ ⳣⲟ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϣⲉ ⲛⲉⲙ ⳣⲟ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |102 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲣ̅ⲃ̅}} | |||
|{{cop|ϣⲉ ⲛⲉⲙ ⲥⲛⲟⲩ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϣⲉ ⲛⲉⲙ ⲥⲛⲟⲩ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |200 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲥ̅}} | |||
|{{cop|ϣⲏ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϣⲏ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |300 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲧ̅}} | |||
|{{cop|ⳉⲁⲙⲧϣⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⳉⲁⲙⲧϣⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |400 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲩ̅}} | |||
|{{cop|ϥⲧⲁⲩϣⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϥⲧⲁⲩϣⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |500 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲫ̅}} | |||
|{{cop|ϯⲩϣⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϯⲩϣⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |600 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲭ̅}} | |||
|{{cop|ⲥⲁⲩϣⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲥⲁⲩϣⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |700 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲯ̅}} | |||
|{{cop|ⲥⲁⳉϥϣⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲥⲁⳉϥϣⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |800 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲱ̅}} | |||
|{{cop|ⳉⲙⲩⲛϣⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⳉⲙⲩⲛϣⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |900 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⳁ̅}} | |||
|{{cop|ⲯⲓⲧϣⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲯⲓⲧϣⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |1000 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲁ̿}} | |||
|{{cop|ϣⲁ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϣⲁ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |1001 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲁ̿ⲁ̅}} | |||
|{{cop|ϣⲁ ⲛⲉⲙ ⳣⲟ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϣⲁ ⲛⲉⲙ ⳣⲟ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |2000 | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲃ̿}} | |||
|{{cop|ⲥⲛⲟⲩϣⲁ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲥⲛⲟⲩϣⲁ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |10,000, 1e<sup>4</sup> | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲓ̿}} | |||
|{{cop|ⲑⲃⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲑⲃⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |1e<sup>5</sup> | |||
|style="text-align:center;" |{{cop|ⲣ̿}} | |||
|{{cop|ⲙⲉⲧⲑⲃⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲙⲉⲧⲑⲃⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |1e<sup>6</sup> | |||
| | |||
|{{cop|ϣⲉⲑⲃⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩϣⲉⲑⲃⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |1e<sup>9</sup> | |||
| | |||
|{{cop|ⲇⲓϣⲉⲑⲃⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲇⲓϣⲉⲑⲃⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |1e<sup>12</sup> | |||
| | |||
|{{cop|ⲧⲣⲓϣⲉⲑⲃⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲧⲣⲓϣⲉⲑⲃⲉ}} | |||
| | |||
|- | |||
|style="background:#ececec; text-align:center;" |1e<sup>15</sup> | |||
| | |||
|{{cop|ⲧⲉⲧⲣⲁϣⲉⲑⲃⲉ}} | |||
|{{cop|ⲙⲁϩⲧⲉⲧⲣⲁϣⲉⲑⲃⲉ}} | |||
| | |||
|} | |||
[[Category:Maryan Coptic appendices]] |
edits