Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Cân Gert: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Cân Gert
(view source)
Revision as of 02:46, 21 February 2021
19 bytes added
,
21 February 2021
→Orthography
Revision as of 02:45, 21 February 2021
(
view source
)
Frederic Bayer
(
talk
|
contribs
)
(
→Consonants
)
← Older edit
Revision as of 02:46, 21 February 2021
(
view source
)
Frederic Bayer
(
talk
|
contribs
)
(
→Orthography
)
Newer edit →
Line 141:
Line 141:
!IPA
!IPA
!Cân Gert
!Cân Gert
|-
|/ŋ/
|⟨ng⟩
|-
|/k/
|⟨c⟩
|-
|-
|/w/
|/w/
Line 147:
Line 153:
|/j/
|/j/
|⟨i⟩
|⟨i⟩
|-
|/k/
|⟨c⟩
|-
|-
|/ʔ/
|/ʔ/
Frederic Bayer
375
edits