34
edits
Line 313: | Line 313: | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| - | | -αασς || -ααν | ||
|} | |} | ||
{| class="bluetable lightbluebg collapsible collapsed" style="width: 500px; text-align: center;" | {| class="bluetable lightbluebg collapsible collapsed" style="width: 500px; text-align: center;" | ||
! colspan="5" | ''' | ! colspan="5" | '''Masculine & Feminine -αα stem''' | ||
|- | |- | ||
! style="width: 200px; " | | ! style="width: 200px; " | | ||
! colspan="2" style="width: 200px; " | | ! colspan="2" style="width: 200px; " | Feminine: θάλαα (''flower; blossom'') | ||
! colspan="2" style="width: 200px; " | | ! colspan="2" style="width: 200px; " | Masculine: ταάταα (''daddy; dad'') | ||
|- | |- | ||
! style="width: 100px;" | Case !! style="width: 100px;" | Singular !! style="width: 100px;" | Plural !! style="width: 100px;" | Singular !! style="width: 100px;" | Plural | ! style="width: 100px;" | Case !! style="width: 100px;" | Singular !! style="width: 100px;" | Plural !! style="width: 100px;" | Singular !! style="width: 100px;" | Plural | ||
Line 327: | Line 327: | ||
! Nominative/Vocative | ! Nominative/Vocative | ||
| θάλαα || θάλαας | | θάλαα || θάλαας | ||
| | | ταάταα || ταάταας | ||
|- | |- | ||
! Accusative | ! Accusative | ||
| θάλααμ || θάλαας | | θάλααμ || θάλαας | ||
| | | ταάτααμ|| ταάταας | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
| θάλααι || θάλααις | | θάλααι || θάλααις | ||
| | | ταάτααι || ταάτααις | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| | | θάλαασς || θάλααν | ||
| | | ταάταασς || ταάτααν | ||
|} | |} | ||
edits