138,759
edits
m (→R) |
m (→H) |
||
Line 343: | Line 343: | ||
|- | |- | ||
|hā́||part||||||O; how... | |hā́||part||||||O; how... | ||
|- | |||
|haesī́n||v||||||feel, emote | |||
|- | |- | ||
|hái||part||||||O; woe, alas | |hái||part||||||O; woe, alas | ||
Line 353: | Line 355: | ||
|- | |- | ||
|hél||f||||||spirit, voice | |hél||f||||||spirit, voice | ||
|- | |- | ||
|híltináin||v||causative of híltī́n 'prove, draw, infer'||||imply | |híltináin||v||causative of híltī́n 'prove, draw, infer'||||imply | ||
|- | |- | ||
|híltī́n||v||||||draw, pull; prove, infer | |híltī́n||v||||||draw, pull; prove, infer | ||
|- | |||
|hōdáin||v||||||to act out, to work | |||
|- | |- | ||
|húol||m||||||cover, wrapping, packaging | |húol||m||||||cover, wrapping, packaging |
edits