Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Jakvalat: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Jakvalat
(view source)
Revision as of 14:43, 18 March 2022
19 bytes removed
,
18 March 2022
→Vowels
Revision as of 14:40, 18 March 2022
(
view source
)
Rebecca Ashling
(
talk
|
contribs
)
(
→Orthography
)
← Older edit
Revision as of 14:43, 18 March 2022
(
view source
)
Rebecca Ashling
(
talk
|
contribs
)
(
→Vowels
)
Newer edit →
Line 151:
Line 151:
| || Front||Central|| Back
| || Front||Central|| Back
|-
|-
| High || /i/|| ||/u/
| High || /i/||
/ə/
||/u/
|-
|-
| Low|| || /ä/
||
| Low||
/ɛ/
|| /ä/||/
ɔ
/
|-
|Diphthong||/aɪ/||
||/
ɑʊ
/
|}
|}
Rebecca Ashling
7,915
edits