577
edits
m (→Clause Syntax) |
m (→Essive) |
||
Line 156: | Line 156: | ||
: {| | : {| | ||
|- | |- | ||
| colspan=" | | colspan="4" | '''''aqabbalog weŋŋaž''''' | ||
|- | |- | ||
| '''balog''' || <span style="color:#0000FF">'''we(:)-'''</span> || '''ŋaž''' | | '''aqa(:) || '''balog''' || <span style="color:#0000FF">'''we(:)-'''</span> || '''ŋaž''' | ||
|- | |- | ||
| be.Balog || <span style="color:#0000FF">ESS-</span> | | SPEC(b) || be.Balog || <span style="color:#0000FF">ESS-</span> || be.tall | ||
|- | |- | ||
| colspan=" | | colspan="4" | "a tall Balog" | ||
|} | |||
: {| | |||
|- | |||
| colspan="4" | '''''iddžeb weššwaŋ''''' | |||
|- | |||
| '''i(:) || '''džeb''' || <span style="color:#0000FF">'''we(:)-'''</span> || '''šwaŋ''' | |||
|- | |||
| SPEC(b) || be.slave|| <span style="color:#0000FF">ESS-</span> || execute.PRF.PASS | |||
|- | |||
| colspan="4" | "the slave who has been executed" | |||
|} | |||
: {| | |||
|- | |||
| colspan="4" | '''''iddemeg webbad''''' | |||
|- | |||
| '''i(:)- || '''demeg''' || <span style="color:#0000FF">'''we(:)-'''</span> || '''bad''' | |||
|- | |||
| DEF(e) || be.book || <span style="color:#0000FF">ESS-</span> || be.big | |||
|- | |||
| colspan="4" | "the big book" | |||
|} | |||
: {| | |||
|- | |||
| colspan="4" | '''''eqeŋŋal wellow''''' | |||
|- | |||
| '''i(:)- || '''ŋal''' || <span style="color:#0000FF">'''we(:)-'''</span> || '''low''' | |||
|- | |||
| DEF(e) || use.leg || <span style="color:#0000FF">ESS-</span> || sleep | |||
|- | |||
| colspan="4" | "a sleepwalker", "a walker who sleeps" | |||
|} | |||
: {| | |||
|- | |||
| colspan="5" | '''''iddemeg wennuuž''''' | |||
|- | |||
| '''i(:)- || '''demeg''' || <span style="color:#0000FF">'''we(:)-'''</span> || '''nu(:)-''' || '''ž''' | |||
|- | |||
| DEF(e) || be.book || <span style="color:#0000FF">ESS-</span> || POSS.DOM- || 1S | |||
|- | |||
| colspan="5" | "is a big book" | |||
|} | |||
: {| | |||
|- | |||
| colspan="7" | '''''iddiž weddemeg webbad wennuuž''''' | |||
|- | |||
| '''i(:)- || '''diž''' || <span style="color:#0000FF">'''we(:)-'''</span> || '''demeg''' || <span style="color:#0000FF">'''we(:)-'''</span> || '''nu(:)-''' || '''ž''' | |||
|- | |||
| DEF(e) || be.DEM.PROX.1 || <span style="color:#0000FF">ESS-</span> || be.book || <span style="color:#0000FF">ESS-</span> || POSS.DOM- || 1S | |||
|- | |||
| colspan="7" | "is a big book" | |||
|} | |} | ||
edits