875
edits
Line 193: | Line 193: | ||
== Ortography == | == Ortography == | ||
=== Romanization === | |||
{| class="bluetable lightbluebg" style="text-align:center;" | |||
! style="width: 80px;" |Phoneme | |||
! style="width: 80px;" |Grapheme | |||
|- | |||
! colspan="2"| Consonants | |||
|- | |||
|m | |||
|m | |||
|- | |||
|n | |||
|n | |||
|- | |||
|p | |||
|p | |||
|- | |||
|t | |||
|t | |||
|- | |||
|k | |||
|k | |||
|- | |||
|f | |||
|f | |||
|- | |||
|β | |||
|b | |||
|- | |||
|s | |||
|s | |||
|- | |||
|ð | |||
|d | |||
|- | |||
|ɣ | |||
|g | |||
|- | |||
|h | |||
|h | |||
|- | |||
|ɾ | |||
|r | |||
|- | |||
|l | |||
|l | |||
|- | |||
! colspan="2"| Vowels | |||
|- | |||
|a | |||
|a | |||
|- | |||
|e | |||
|e | |||
|- | |||
|i | |||
|i | |||
|- | |||
|o | |||
|o | |||
|- | |||
|u | |||
|u | |||
|- | |||
|aː | |||
|aa | |||
|- | |||
|eː | |||
|ee | |||
|- | |||
|iː | |||
|ii | |||
|- | |||
|oː | |||
|oo | |||
|- | |||
|uː | |||
|uu | |||
|- | |||
|ə̥ | |||
|' | |||
|- | |||
|} | |||
=== Script === | === Script === | ||
Line 390: | Line 474: | ||
!l | !l | ||
| colspan="6" | | | colspan="6" | | ||
|} | |} | ||
edits