1,590
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
==Preposition== | |||
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" | |||
! width=50% | Germian !! width=50% | English | |||
|- | |||
| {{term|preposicun}} || preposition | |||
|- | |||
| {{term|af}} || off | |||
|- | |||
| {{term|agou}} || ago | |||
|- | |||
| {{term|aider}} || either | |||
|- | |||
| {{term|anderveir}} || elsewhere | |||
|- | |||
| {{term|aton}} || at | |||
|- | |||
| {{term|aut}} || out | |||
|- | |||
| {{term|bai}} || by | |||
|- | |||
| {{term|bakhim}} || behind | |||
|- | |||
| {{term|centraal}} || center | |||
|- | |||
| {{term|darover}} || about | |||
|- | |||
| {{term|dru}} || thru | |||
|- | |||
| {{term|druaut}} || throughout | |||
|- | |||
| {{term|druc}} || through | |||
|- | |||
| {{term|eljes}} || else | |||
|- | |||
| {{term|faar}} || far | |||
|- | |||
| {{term|fasdou}} || though | |||
|- | |||
| {{term|foor}} || before | |||
|- | |||
| {{term|fram}} || front, front of, fore, | |||
|- | |||
| {{term|from}} || from | |||
|- | |||
| {{term|grundaut}} || thorough | |||
|- | |||
| {{term|heirnafter}} || hereafter | |||
|- | |||
| {{term|ine}} || within, inside the typical | |||
|- | |||
| {{term|jinen}} || located between/around, among/around multiples | |||
|- | |||
| {{term|lingks}} || left | |||
|- | |||
| {{term|mid}} || middle | |||
|- | |||
| {{term|mit}} || with | |||
|- | |||
| {{term|naider}} || neither | |||
|- | |||
| {{term|nafter}} || after | |||
|- | |||
| {{term|need}} || down | |||
|- | |||
| {{term|neer}} || near | |||
|- | |||
| {{term|niteveir}} || nowhere | |||
|- | |||
| {{term|niteal}} || not at all, not all | |||
|- | |||
| {{term|nord}} || north | |||
|- | |||
| {{term|of}} || of | |||
|- | |||
| {{term|ogsoo}} || too | |||
|- | |||
| {{term|op}} || up | |||
|- | |||
| {{term|oust}} || east | |||
|- | |||
| {{term|over}} || over | |||
|- | |||
| {{term|overall}} || everywhere | |||
|- | |||
| {{term|rect}} || right | |||
|- | |||
| {{term|saud}} || south | |||
|- | |||
| {{term|somiveir}} || somewhere | |||
|- | |||
| {{term|ticen}} || between | |||
|- | |||
| {{term|til}} || until | |||
|- | |||
| {{term|tsoo}} || to | |||
|- | |||
| {{term|undir}} || under/during | |||
|- | |||
| {{term|veder}} || whether | |||
|- | |||
| {{term|vest}} || west | |||
|- | |||
| {{term|wail}} || while | |||
|- | |||
| {{term|zunte}} || without, no, negative, lack of | |||
|- | |||
|} | |||
edits