1,591
edits
No edit summary |
|||
Line 7: | Line 7: | ||
|- | |- | ||
| {{term|ale}} || all | | {{term|ale}} || all | ||
|- | |||
| {{term|biter}} || bitter | |||
|- | |||
| {{term|blind}} || blind | |||
|- | |||
| {{term|bold}} || bold | |||
|- | |- | ||
| {{term|bougd}} || bent | | {{term|bougd}} || bent | ||
Line 23: | Line 29: | ||
|- | |- | ||
| {{term|dik}} || thick | | {{term|dik}} || thick | ||
|- | |||
| {{term|douf}} || deaf | |||
|- | |- | ||
| {{term|drog}} || dry | | {{term|drog}} || dry | ||
Line 39: | Line 47: | ||
|- | |- | ||
| {{term|fol}} || full | | {{term|fol}} || full | ||
|- | |||
| {{term|frii}} || free | |||
|- | |- | ||
| {{term|frost}} || frozen | | {{term|frost}} || frozen | ||
Line 67: | Line 77: | ||
|- | |- | ||
| {{term|kald}} || cold | | {{term|kald}} || cold | ||
|- | |||
| {{term|kalm}} || calm | |||
|- | |- | ||
| {{term|kleegic}} || gooey | | {{term|kleegic}} || gooey | ||
Line 89: | Line 101: | ||
|- | |- | ||
| {{term|meer}} || even more, additional | | {{term|meer}} || even more, additional | ||
|- | |||
| {{term|moi}} || beautiful | |||
|- | |- | ||
| {{term|moigelic}} || possible | | {{term|moigelic}} || possible | ||
|- | |||
| {{term|muudic}} || brave | |||
|- | |- | ||
| {{term|neer}} || near | | {{term|neer}} || near | ||
Line 115: | Line 131: | ||
|- | |- | ||
| {{term|siiker}} || safe | | {{term|siiker}} || safe | ||
|- | |||
| {{term|skrep}} || boastful | |||
|- | |- | ||
| {{term|slect}} || bad | | {{term|slect}} || bad | ||
Line 125: | Line 143: | ||
|- | |- | ||
| {{term|strak}} || straight | | {{term|strak}} || straight | ||
|- | |||
| {{term|stum}} || mute | |||
|- | |- | ||
| {{term|subtiil}} || subtle | | {{term|subtiil}} || subtle | ||
|- | |- | ||
| {{term|tverc}} || trans | | {{term|tverc}} || trans | ||
|- | |||
| {{term|unfuursiktic}} || careless | |||
|- | |- | ||
| {{term|varm}} || warm | | {{term|varm}} || warm | ||
Line 139: | Line 161: | ||
|- | |- | ||
| {{term|vnot}} || wet | | {{term|vnot}} || wet | ||
|- | |||
| {{term|vustic}} || conscious | |||
|- | |- | ||
| {{term|wenle}} || androgyne | | {{term|wenle}} || androgyne |
edits