261
edits
Toastghost (talk | contribs) |
Toastghost (talk | contribs) |
||
Line 50: | Line 50: | ||
===Orthography=== | ===Orthography=== | ||
===Consonants=== | ===Consonants=== | ||
p | {| class="wikitable" | ||
|- style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | |||
! colspan="15" | Pulmonic Consonants | |||
|- style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | |||
| style="vertical-align:bottom; text-align:left;" | | |||
| colspan="3" style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Labial | |||
| colspan="6" style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Coronal | |||
| colspan="3" style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Dorsal | |||
| colspan="2" style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Laryngeal | |||
|- style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | |||
| style="vertical-align:bottom; text-align:left;" | | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Bilabial | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1; text-align:left;" | Labiodental | |||
| colspan="2" style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Linguolabial | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Dental | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Alveolar | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1; text-align:left;" | Postalveolar | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Retroflex | |||
| colspan="2" style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Palatal | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Velar | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Uvular | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Pharyngeal | |||
| style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | Glottal | |||
|- | |||
| style="text-align:right; text-decoration:underline; background-color:#E391D3; color:#0563C1;" | Nasal | |||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | m | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:right; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:right; text-decoration:underline; background-color:#E391D3; color:#0563C1;" | Plosive | |||
| style="color:#0563C1;" | p | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | d | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="color:#0563C1;" | k | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:right; text-decoration:underline; background-color:#E391D3; color:#0563C1;" | Sibilant fricative | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | z | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:right; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | ʐ | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:right; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Non-sibilant fricative | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:center; color:#000000;" | f v | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom; color:#000000;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:right; text-decoration:underline; background-color:#E391D3; color:#0563C1;" | Approximant | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | ɹ | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:right; text-decoration:underline; background-color:#E391D3; color:#0563C1;" | Tap/flap | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:right; text-decoration:underline; background-color:#E391D3; color:#0563C1;" | Trill | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3;" | Lateral fricative | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| colspan="2" style="text-align:center;" | | |||
| | |||
| | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- | |||
| style="text-align:right; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Lateral approximant | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | l | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3;" | Lateral tap/flap | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| colspan="2" style="text-align:center;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| colspan="2" style="text-align:center;" | | |||
| | |||
| | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
|} | |||
===Vowels=== | ===Vowels=== |
edits