251
edits
Toastghost (talk | contribs) |
Toastghost (talk | contribs) |
||
Line 52: | Line 52: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | |- style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | ||
! colspan="15 | ! colspan="15" | Pulmonic Consonants | ||
|- style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | |- style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | ||
| style=" | | style="text-align:left;" | | ||
| colspan="3 | | colspan="3" | Labial | ||
| colspan="6 | | colspan="6" | Coronal | ||
| colspan="3 | | colspan="3" | Dorsal | ||
| colspan="2 | | colspan="2" | Laryngeal | ||
|- style="text-align:center; background-color:#E391D3;" | |- style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | ||
| style=" | | style="text-align:left;" | | ||
| Bilabial | |||
| Labiodental | |||
| colspan="2 | | colspan="2" | Linguolabial | ||
| Dental | |||
| Alveolar | |||
| Postalveolar | |||
| Retroflex | |||
| colspan="2 | | colspan="2" | Palatal | ||
| Velar | |||
| Uvular | |||
| Pharyngeal | |||
| Glottal | |||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3 | | style="text-align:right; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Nasal | ||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | m | | style="text-align:right; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | m | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | | colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | ||
Line 88: | Line 88: | ||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | | style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3 | | style="text-align:right; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Plosive | ||
| style="color:#0563C1;" | p | | style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | p | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | | colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | d | | style="text-align:right; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | d | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | | colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | ||
| style="color:#0563C1;" | k | | style="text-decoration:underline; color:#0563C1;" | k | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3 | | style="text-align:right; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Sibilant fricative | ||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | | style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | ||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | | style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | ||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | | colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | z | | style="text-align:right; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | z | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="text-align:right; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | ʐ | | style="text-align:right; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | ʐ | ||
Line 115: | Line 115: | ||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | | style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | ||
| style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | | style="vertical-align:bottom; background-color:#AEAAAA;" | | ||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3;" | Non-sibilant fricative | |||
| | |||
| f v | |||
| colspan="2" style="text-align:center;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| colspan="2" style="text-align:center;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | | | style="text-align:right; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | Approximant | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | | colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="text-align:right; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | ɹ | |||
| style="text-align:right; | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | | colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| | |- style="vertical-align:bottom;" | ||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3;" | Tap/flap | |||
| | |||
| | |||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3 | | colspan="2" style="text-align:center;" | | ||
| | |||
| | |||
| colspan="2" style="text-align:center | | | ||
| | |||
| colspan="2" style="text-align:center;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| | |||
| colspan="2" style="text-align:center | | | ||
| style=" | | style="background-color:#AEAAAA;" | | ||
| | |- style="vertical-align:bottom;" | ||
| style=" | | style="text-align:right; background-color:#E391D3;" | Trill | ||
| style="vertical-align:bottom | | | ||
| | |||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3 | | colspan="2" style="text-align:center;" | | ||
| | |||
| | |||
| colspan="2" style="text-align:center | | | ||
| | |||
| colspan="2" style="text-align:center;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| | |||
| colspan="2" style="text-align:center | | | ||
| style=" | | style="background-color:#AEAAAA;" | | ||
| style=" | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |- style="vertical-align:bottom;" | ||
| style="text-align:right; background-color:#E391D3;" | Lateral fricative | | style="text-align:right; background-color:#E391D3;" | Lateral fricative | ||
Line 191: | Line 191: | ||
| colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | | colspan="2" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="text-align:right; color:#0563C1;" | l | | style="text-align:right; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | l | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | | ||
| style="vertical-align:bottom;" | | | style="vertical-align:bottom;" | |
edits