261
edits
Toastghost (talk | contribs) |
Toastghost (talk | contribs) |
||
Line 213: | Line 213: | ||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | | style="background-color:#AEAAAA;" | | ||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | | style="background-color:#AEAAAA;" | | ||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | |||
! colspan="15" | Non-Pulmonic Consonants | |||
|- style="text-align:center; vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | |||
| colspan="2" style="vertical-align:middle;" | | |||
| Bilabial | |||
| Labiodental | |||
| colspan="2" | Linguolabial | |||
| Dental | |||
| Alveolar | |||
| Postalveolar | |||
| Retroflex | |||
| colspan="2" | Palatal | |||
| Velar | |||
| Uvular | |||
| Pharyngeal | |||
|- | |||
| rowspan="3" style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Ejective | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Stop | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:center; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | tʼ | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="text-align:center; text-decoration:underline; color:#0563C1;" | kʼ | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
| style="vertical-align:bottom;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Fricative | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Lateral fricative | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| rowspan="6" style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Click | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Tenuis | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Voiced | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Nasal | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Tenuis lateral | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Voiced lateral | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Nasal lateral | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
| style="background-color:#AEAAAA;" | | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| rowspan="2" style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Implosive | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Voiced | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| style="text-align:center; vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Voiceless | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
edits