1,594
edits
(→Colors) Tags: Mobile edit Mobile web edit |
|||
(5 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 417: | Line 417: | ||
| {{term|roud}} || red | | {{term|roud}} || red | ||
|- | |- | ||
| {{term|rorang}} || red-orange | | {{term|rorang}} || (red-orange) | ||
|- | |- | ||
| {{term|oranc}} || orange | | {{term|oranc}} || orange | ||
|- | |- | ||
| {{term|safran}} || saffron | | {{term|safran}} || saffron (orange-yellow) | ||
|- | |- | ||
| {{term|gelu}} || yellow | | {{term|gelu}} || yellow | ||
|- | |- | ||
| {{term|laim}} || lime | | {{term|laim}} || lime (yellow-green) | ||
|- | |- | ||
| {{term|grun}} || green | | {{term|grun}} || green | ||
|- | |- | ||
| {{term|turkois}} || turquoise | | {{term|turkois}} || turquoise (green-cyan) | ||
|- | |- | ||
| {{term|cyan}} || cyan | | {{term|cyan}} || cyan | ||
|- | |- | ||
| {{term|azor}} || azure | | {{term|azor}} || azure (cyan-blue) | ||
|- | |- | ||
| {{term|blo}} || blue | | {{term|blo}} || blue | ||
|- | |- | ||
| {{term|indigo}} || indigo | | {{term|indigo}} || indigo (blue-purple) | ||
|- | |- | ||
| {{term|prila}} || purple | | {{term|prila}} || purple | ||
|- | |||
| {{term|violet}} || violet (purple-magenta) | |||
|- | |- | ||
| {{term|magent}} || magenta | | {{term|magent}} || magenta | ||
|- | |- | ||
| {{term|ceri}} || cerise | | {{term|ceri}} || cerise (magenta-red) | ||
|- | |- | ||
| {{term|vit}} || white | | {{term|vit}} || white | ||
Line 455: | Line 455: | ||
| {{term|brun}} || brown | | {{term|brun}} || brown | ||
|- | |- | ||
| {{term|rooz}} || pink (pale red | | {{term|rooz}} || pink (pale red-pale cerise-pale magenta) | ||
|- | |- | ||
| {{term|beic}} || beige | | {{term|beic}} || beige | ||
Line 461: | Line 461: | ||
| {{term|lict}} || light | | {{term|lict}} || light | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|bleek}} || pale | ||
|- | |- | ||
| {{term|haazic}} || hazy | | {{term|haazic}} || hazy | ||
Line 538: | Line 538: | ||
|- | |- | ||
| {{term|aaderrepruduktsiic}} || heterothallic | | {{term|aaderrepruduktsiic}} || heterothallic | ||
|- | |||
| {{term|aadersec}} || different-sex | |||
|- | |- | ||
| {{term|aduptic}} || adoptive | | {{term|aduptic}} || adoptive | ||
|- | |||
| {{term|aloic}} || allo | |||
|- | |- | ||
| {{term|biulogic}} || biological | | {{term|biulogic}} || biological | ||
Line 547: | Line 551: | ||
| {{term|boonus-}} || bonus- | | {{term|boonus-}} || bonus- | ||
|- | |- | ||
| {{term|coon}} || -in-law | | {{term|coon-}} || -in-law | ||
|- | |- | ||
| {{term|cvanger}} || pregnant | | {{term|cvanger}} || pregnant | ||
Line 564: | Line 568: | ||
|- | |- | ||
| {{term|familic}} || familial | | {{term|familic}} || familial | ||
|- | |||
| {{term|femciingic}} || female-fancying | |||
|- | |- | ||
| {{term|fiilciingic}} || polyamorous | | {{term|fiilciingic}} || polyamorous | ||
Line 576: | Line 582: | ||
|- | |- | ||
| {{term|halv-}} || half- | | {{term|halv-}} || half- | ||
|- | |- | ||
| {{term|identic-}} || identical- | | {{term|identic-}} || identical- | ||
Line 586: | Line 590: | ||
|- | |- | ||
| {{term|lang distans}} || long distance | | {{term|lang distans}} || long distance | ||
|- | |||
| {{term|manciingic}} || male-fancying | |||
|- | |||
| {{term|multaiciingic}} || multi-spectrum-fancying | |||
|- | |- | ||
| {{term|nite-einwederic}} || non-monogamous | | {{term|nite-einwederic}} || non-monogamous | ||
Line 592: | Line 600: | ||
|- | |- | ||
| {{term|rumaanic}} || romantic | | {{term|rumaanic}} || romantic | ||
|- | |||
| {{term|saamrepruduktsiic}} || homothallic | |||
|- | |||
| {{term|saamsec}} || same-sex | |||
|- | |- | ||
| {{term|samnic-}} || conjoined- | | {{term|samnic-}} || conjoined- | ||
|- | |- | ||
| {{term|sencuaalic}} || sensual | | {{term|sencuaalic}} || sensual | ||
|- | |||
| {{term|sexuaal}} || sexual | |||
|- | |- | ||
| {{term|singel-}} || single- | | {{term|singel-}} || single- | ||
Line 609: | Line 623: | ||
| {{term|xeskid-}} || separated- | | {{term|xeskid-}} || separated- | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|zunteciingic}} || non-amorous | ||
|- | |||
| {{term|zuntic}} || a-spectrum | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits