92
edits
(→Vowels) |
|||
(6 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 333: | Line 333: | ||
| | | | ||
|t /t/ | |t /t/ | ||
| | |kattos > cato "cat" m. | ||
|- | |- | ||
|kk | |kk | ||
| | | | ||
|c /k/ | |c /k/ | ||
| | |brokkos > broco "badger" m. | ||
|- | |- | ||
|ll | |ll | ||
| | | | ||
|l /l/ | |l /l/ | ||
| | |tullos > tolo "hole" m. | ||
|- | |- | ||
|nn | |nn | ||
| | | | ||
|n /n/ | |n /n/ | ||
| | |kwennom > peno "head" m. | ||
|- | |- | ||
|rr | |rr | ||
| | | | ||
|r /r/ | |r /r/ | ||
| | |karros > caro "car" m. | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
Line 360: | Line 359: | ||
| | | | ||
|m /m/ | |m /m/ | ||
| | |mammā > mama "mother, mam" f. | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
Line 389: | Line 388: | ||
| | | | ||
|s /s/ | |s /s/ | ||
|rīxs > ris "king" m. | |||
|- | |||
|- | |||
|xt | |||
| | | | ||
|it /it/ | |||
|noxtos > noito "bared" adj. | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| | |wl | ||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|wr | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|zd | |||
| | |||
|t /t/ | |||
|nizdos > | |||
|- | |||
|- | |||
|zg | |||
| | |||
|t /t/ | |||
|mezgos > | |||
|- | |||
|- | |||
|sw | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|sr | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|st | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|sl | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|sm | |||
| | | | ||
|t /t/ | |t /t/ | ||
| | | | ||
|- | |||
|- | |||
|sn | |||
| | |||
|n /n/ | |||
|snīs > | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits