92
edits
(2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 388: | Line 388: | ||
| | | | ||
|s /s/ | |s /s/ | ||
| | |rīxs > ris "king" m. | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|xt | |xt | ||
| | | | ||
| | |it /it/ | ||
| | |noxtos > noito "bared" adj. | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
Line 419: | Line 419: | ||
|t /t/ | |t /t/ | ||
|mezgos > | |mezgos > | ||
|- | |||
|- | |||
|sw | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|sr | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|st | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|sl | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|sm | |||
| | |||
|t /t/ | |||
| | |||
|- | |||
|- | |||
|sn | |||
| | |||
|n /n/ | |||
|snīs > | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits