Germian/Numerals: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
 
(9 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
==Number==
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;"
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;"
|-
|-
! width=50% | Germian !! width=50% | English
! width=50% | Germian !! width=50% | English
|-
|-
| {{term|sifer}} || figure
| {{term|numer}} || number
|-
| {{term|sifer}} || figure, digit
|-
| {{term|helft}} || half
|-
|-
| {{term|nul}} || 0
| {{term|nul}} || 0
Line 10: Line 13:
| {{term|ein}} || 1
| {{term|ein}} || 1
|-
|-
| {{term|twei}} || 2
| {{term|tvei}} || 2
|-
|-
| {{term|drii}} || 3
| {{term|drii}} || 3
Line 68: Line 71:
| {{term|driinen}} || 30
| {{term|driinen}} || 30
|-
|-
| {{term|driinenein}} || 32
| {{term|driinenein}} || 31
|-
|-
| {{term|fiirnen}} || 40
| {{term|fiirnen}} || 40
Line 85: Line 88:
|-
|-
| {{term|hondertein, einhondertein}} || 101
| {{term|hondertein, einhondertein}} || 101
|-
| {{term|honderttweinenein, einhonderttweinenein}} || 121
|-
|-
| {{term|tweihonderts}} || 200
| {{term|tweihonderts}} || 200
Line 102: Line 107:
| {{term|noinhonderts}} || 900
| {{term|noinhonderts}} || 900
|-
|-
| {{term|duusen, einduusen}} || 1,000
| {{term|duusen, einduusen}} || 1000
|-
| {{term|einduusen einhondertein}} || 1101
|-
| {{term|tinduusens, myriaad}} || 10 000
|-
| {{term|hondertduusens}} || 100 000
|-
|-
| {{term|einduusen einhondertein}} || 1,101
| {{term|miljun, einmiljun}} || 1 000 000
|-
|-
| {{term|tinduusens}} || 10,000
| {{term|tinmiljuns}} || 10 000 000
|-
|-
| {{term|hondertduusens}} || 100,000
| {{term|hondertmiljuns}} || 100 000 000
|-
|-
| {{term|miljun, einmiljun}} || 1,000,000
| {{term|miljard, einmiljard}} || 1 000 000 000
|-
|-
| {{term|tinmiljuns}} || 10,000,000
| {{term|biljun, einbiljun}} || 1 000 000 000 000
|-
|-
| {{term|hondertmiljuns}} || 100,000,000
| {{term|biljard, einbiljard}} || 1 000 000 000 000 000
|-
|-
| {{term|miljard, einmiljard}} || 1,000,000,000
| {{term|triljun, eintriljun}} || 1 000 000 000 000 000 000
|-
|-
| {{term|biljun, einbiljun}} || 1,000,000,000,000
| {{term|triljard, eintriljard}} || 1 000 000 000 000 000 000 000
|-
|-
| {{term|biljard, einbiljard}} || 1,000,000,000,000,000
| {{term|qadriljun, einqadriljun}} || 1 000 000 000 000 000 000 000 000
|-
|-
| {{term|ziljun}} || zillion/bajillion
| {{term|ziljun}} || zillion, bajillion
|-
|-
|}
|}
1,604

edits