Germian/Numerals: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
 
(2 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 5: Line 5:
| {{term|numer}} || number
| {{term|numer}} || number
|-
|-
| {{term|sifer}} || figure
| {{term|sifer}} || figure, digit
|-
| {{term|helft}} || half
|-
|-
| {{term|nul}} || 0
| {{term|nul}} || 0
Line 86: Line 88:
|-
|-
| {{term|hondertein, einhondertein}} || 101
| {{term|hondertein, einhondertein}} || 101
|-
| {{term|honderttweinenein, einhonderttweinenein}} || 121
|-
|-
| {{term|tweihonderts}} || 200
| {{term|tweihonderts}} || 200
1,604

edits