138,989
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 14: | Line 14: | ||
|- | |- | ||
| ''fingōle'' || n.f. || [fʲɪˈŋːoːlʲɛ] || head || | | ''fingōle'' || n.f. || [fʲɪˈŋːoːlʲɛ] || head || | ||
|- | |||
| ''nēngatu'' || n.m. || [ˈnʲæːŋɑt] || jargon, lingo || | |||
|- | |- | ||
| ''ħēsti'' || n.m. || [ˈħæːsʲtʲ] || word || | | ''ħēsti'' || n.m. || [ˈħæːsʲtʲ] || word || | ||
|} | |} |
edits