138,990
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 25: | Line 25: | ||
| ''gathve'' || /ˈgɑθvʲæ/ || n.f. || throat, language || | | ''gathve'' || /ˈgɑθvʲæ/ || n.f. || throat, language || | ||
|- | |- | ||
| ''nēngatu'' || | | ''nēngatu'' || /ˈnʲæːŋɑtˠ/ || n.m. || jargon, lingo || | ||
|- | |- | ||
| ''gor'' || | | ''gor'' || /gɔ˞ː/ || conj. || while || | ||
|- | |- | ||
| ''gory'' || | | ''gory'' || /gɔ˞ːrˠ/ || n.m. || bottle || | ||
|- | |- | ||
| ''gōri'' || | | ''gōri'' || /gɔ˞ːrʲ/ || n.f. || mesh || | ||
|- | |- | ||
| ''ħēsti'' || | | ''ħēsti'' || /ˈħæːsʲtʲ/ || n.m. || word || | ||
|- | |||
| ''ar'' || /æ˞ː/ || conj || and || | |||
|- | |||
| ''ach'' || /æx/ || conj || but || | |||
|} | |} | ||
[[Category:Dictionaries]][[Category:Nurian]] | [[Category:Dictionaries]][[Category:Nurian]] |
edits