Germian/Adjectives: Difference between revisions

 
(7 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 88: Line 88:
| {{term|faar}} || far
| {{term|faar}} || far
|-
|-
| {{term|femlin}} || feminine
| {{term|femlinic}} || feminine
|-
|-
| {{term|ferukt}} || crazy
| {{term|ferukt}} || crazy
Line 208: Line 208:
| {{term|majesteetic}} || majestic
| {{term|majesteetic}} || majestic
|-
|-
| {{term|manske}} || masculine
| {{term|manskeic}} || masculine
|-
|-
| {{term|meeningfol}} || meaningful
| {{term|meeningfol}} || meaningful
Line 238: Line 238:
| {{term|nuegiiric}} || curious
| {{term|nuegiiric}} || curious
|-
|-
| {{term|nukjon (nutrei-kjon)}} || gender-neutral, unisex
| {{term|nukjonic (nutrei-kjon)}} || gender-neutral, unisex
|-
|-
| {{term|nuurologic}} || neurological
| {{term|nuurologic}} || neurological
|-
|-
| {{term|nutig}} || useful
| {{term|nutig}} || useful
|-
| {{term|nutrei)}} || neutral
|-
|-
| {{term|ofensiivic}} || offensive
| {{term|ofensiivic}} || offensive
Line 396: Line 398:
| {{term|wais}} || wise
| {{term|wais}} || wise
|-
|-
| {{term|wenle}} || androgyne
| {{term|wenleic}} || androgynous
|-
|-
| {{term|wiked}} || wicked
| {{term|wiked}} || wicked
Line 402: Line 404:
| {{term|wunderbaar}} || wonderful, marvellous
| {{term|wunderbaar}} || wonderful, marvellous
|-
|-
| {{term|zukjon (zunte-kjon)}} || genderless, agender, sexless, neuter
| {{term|zukjonic (zunte-kjon)}} || genderless, agender, sexless, neuter
|-
|-
|}
|}
Line 417: Line 419:
| {{term|roud}} || red
| {{term|roud}} || red
|-
|-
| {{term|rorang}} || (red-orange)
| {{term|koral}} || coral (orange-red)
|-
|-
| {{term|oranc}} || orange
| {{term|oranc}} || orange
|-
|-
| {{term|safran}} || saffron (orange-yellow)
| {{term|amber}} || amber (orange-yellow)
|-
|-
| {{term|gelu}} || yellow
| {{term|gelu}} || yellow
Line 429: Line 431:
| {{term|grun}} || green
| {{term|grun}} || green
|-
|-
| {{term|turkois}} || turquoise (green-cyan)
| {{term|teal}} || teal (turqoise-green)
|-
| {{term|turkois}} || turquoise
|-
| {{term|aqamariin}} || aquamarine (turqoise-cyan)
|-
|-
| {{term|cyan}} || cyan
| {{term|cyan}} || cyan
Line 455: Line 461:
| {{term|brun}} || brown
| {{term|brun}} || brown
|-
|-
| {{term|rooz}} || pink (pale red-pale cerise-pale magenta)
| {{term|rooz}} || pink (pale red, pale cerise, pale magenta)
|-
|-
| {{term|beic}} || beige
| {{term|beic}} || beige
|-
| {{term|taen}} || tan
|-
|-
| {{term|lict}} || light
| {{term|lict}} || light
Line 469: Line 477:
|}
|}


==Relation==
==Relation & sexological==
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;"
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;"
|-
|-
Line 480: Line 488:
| {{term|aduptic}} || adoptive
| {{term|aduptic}} || adoptive
|-
|-
| {{term|aloic}} || allo
| {{term|aloic}} || allo (attracted)
|-
|-
| {{term|biulogic}} || biological
| {{term|biulogic}} || biological
Line 513: Line 521:
|-
|-
| {{term|foster-}} || foster-
| {{term|foster-}} || foster-
|-
| {{term|fund-}} || found-
|-
|-
| {{term|fuur-}} || great-
| {{term|fuur-}} || great-
Line 562: Line 572:
| {{term|zunteciingic}} || non-amorous
| {{term|zunteciingic}} || non-amorous
|-
|-
| {{term|zuntic}} || a-spectrum
| {{term|zuntic}} || a- (attraction) spectrum
|-
|-
|}
|}
1,604

edits