516
edits
Line 748: | Line 748: | ||
!{{sc|imperf}}||{{sc|perf}}||{{sc|imperf}}||{{sc|perf}}||{{sc|imperf}}||{{sc|perf}}||{{sc|imperf}}||{{sc|perf}} | !{{sc|imperf}}||{{sc|perf}}||{{sc|imperf}}||{{sc|perf}}||{{sc|imperf}}||{{sc|perf}}||{{sc|imperf}}||{{sc|perf}} | ||
|- | |- | ||
!colspan=1 rowspan= | !colspan=1 rowspan=12|{{sc|active}} | ||
| {{sc|1 sg}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|1 sg}} || áyt'''at''' || éyt'''et''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|2 sg}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|2 sg}} || áyt'''ap''' || éyt'''ep''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|3 sg}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|3 sg}} || áyt'''a''' || éyt'''e''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|1 du}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|1 du inc}} || '''l'''áyt'''at''' || '''l'''éyt'''et''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|1 du noninc}} || '''l'''áyt'''al''' || '''l'''éyt'''el''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|2 du}} || '''p'''áyt'''al''' || '''p'''éyt'''el''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|3 du}} || áyt'''al''' || éyt'''el''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|1 pl inc}} || '''n'''áyt'''awat''' || '''n'''éyt'''ewet''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|3 pl}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|1 pl noninc}} || '''n'''áyt'''awan''' || '''n'''éyt'''ewen''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |||
| {{sc|2 pl}} || '''p'''áyt'''awan''' || '''p'''éyt'''ewen''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | |||
|- | |||
| {{sc|3 pl}} || áyt'''awan''' || éyt'''ewen''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
!colspan=1 rowspan= | !colspan=1 rowspan=12|{{sc|middle}} | ||
| {{sc|1 sg}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|1 sg}} || áy'''ŧat''' || éy'''ŧet''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |||
| {{sc|2 sg}} || áy'''ŧap''' || éy'''ŧep''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | |||
|- | |||
| {{sc|3 sg}} || áy'''ŧa''' || éy'''ŧe''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | |||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|1 du inc}} || '''l'''áy'''ŧat''' || '''l'''éy'''ŧet''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|1 du noninc}} || '''l'''áy'''ŧal''' || '''l'''éy'''ŧel''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|2 du}} || '''p'''áy'''ŧal''' || '''p'''éy'''ŧel''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|3 du}} || áy'''ŧal''' || éy'''ŧel''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|1 pl inc}} || '''n'''áy'''ŧawat''' || '''n'''éy'''ŧewet''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|1 pl}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|1 pl noninc}} || '''n'''áy'''ŧawan''' || '''n'''éy'''ŧewen''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|2 pl}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|2 pl}} || '''p'''áy'''ŧawan''' || '''p'''éy'''ŧewen''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|3 pl}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|3 pl}} || áy'''ŧawan''' || éy'''ŧewen''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
!colspan=1 rowspan= | !colspan=1 rowspan=11|{{sc|passive}} | ||
| {{sc|1 sg}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|1 sg}} || ayt'''ánkat''' || eyt'''énket''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |||
| {{sc|2 sg}} || ayt'''ánkap''' || eyt'''énkep''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | |||
|- | |||
| {{sc|3 sg}} || ayt'''ánka''' || eyt'''énke''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | |||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|1 du inc}} || '''l'''ayt'''ánkat''' || '''l'''eyt'''énket''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|1 du noninc}} || '''l'''ayt'''ánkal''' || '''l'''eyt'''énkel''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|2 du}} || '''p'''ayt'''ánkal''' || '''p'''eyt'''énkel''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|3 du}} || ayt'''ánkal''' || eyt'''énkel''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc| | | {{sc|1 pl inc}} || '''n'''ayt'''ánkwat''' || '''n'''eyt'''énkwet''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|1 pl}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|1 pl noninc}} || '''n'''ayt'''ánkwan''' || '''n'''eyt'''énkwen''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|2 pl}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|2 pl}} || '''p'''ayt'''ánkwan''' || '''p'''eyt'''énkwen''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|- | |- | ||
| {{sc|3 pl}} || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | | {{sc|3 pl}} || ayt'''ánkwan''' || eyt'''énkwen''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' || '''''' | ||
|} | |} | ||
edits