544
edits
m (→Testing Area) |
m (→Testing Area) |
||
Line 43: | Line 43: | ||
|- style="background-color:#ffffff;" | |- style="background-color:#ffffff;" | ||
| Vađatan || Džasamtan || Bäriaz || - || Sonqartan || - | | Vađatan || Džasamtan || Bäriaz || - || Sonqartan || - | ||
|- | |||
| rowspan="2" | Essive | |||
| colspan="6" | -val | |||
|- style="background-color:#ffffff;" | |||
| Vađaval || Džasamval || Bäriazval || - || Sonqarval || - | |||
|- | |||
| rowspan="2" | Locative | |||
| colspan="6" | -tsa | |||
|- style="background-color:#ffffff;" | |||
| Vađatsa || Džasamtsa || Bäriaztsa || - || Sonqartsa || - | |||
|- | |||
| rowspan="2" | Instrumental | |||
| colspan="6" | -ljo | |||
|- style="background-color:#ffffff;" | |||
| Vađaljo || Džasamljo || Bäriazljo || - || Sonqarljo || - | |||
|} | |} |
edits