7,915
edits
Line 60: | Line 60: | ||
--> | --> | ||
===Orthography=== | ===Orthography=== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| | | Native Script|| Practical Orthography||IPA | ||
|- | |- | ||
| | | ⟨o⟩ || ⟨p⟩|| /p/ | ||
|- | |- | ||
| | | ⟨ɵ⟩ || ⟨ph⟩|| /f/ | ||
|- | |- | ||
| | | ⟨c⟩|| ⟨b⟩|| /b/ | ||
|- | |- | ||
| | | ⟨ɔ⟩|| ⟨m⟩|| /m/ | ||
|- | |- | ||
| | | ⟨s⟩ || ⟨w⟩|| /w/ | ||
|- | |- | ||
| | | ⟨v⟩ || ⟨t⟩|| /t/ | ||
|- | |- | ||
| | | ⟨ʌ⟩ || ⟨th⟩|| /θ/ | ||
|- | |- | ||
| | | ⟨w⟩ || ⟨d⟩|| /d/ | ||
|- | |- | ||
| | | ⟨ʍ⟩ || ⟨n⟩|| /n/ | ||
|- | |||
| ⟨x⟩ || ⟨s⟩|| /s/ | |||
|- | |||
| ⟨ɴ⟩ || ⟨r⟩|| /ɹ/ | |||
|- | |||
| ⟨ɛ⟩ || ⟨x⟩|| /ɬ/ | |||
|- | |||
| ⟨ɜ⟩ || ⟨l⟩|| /l/ | |||
|- | |||
| ⟨n⟩ || ⟨k⟩|| /k/ | |||
|- | |||
| ⟨u⟩ || ⟨kh⟩|| /x/ | |||
|- | |||
| ⟨m⟩ || ⟨ɡ⟩|| /ɡ/ | |||
|- | |||
| ⟨ɯ⟩ || ⟨q⟩|| /ŋ/ | |||
|- | |||
| ⟨ʜ⟩ || ⟨y⟩|| /j/ | |||
|- | |||
| ⟨z⟩ || ⟨h⟩|| /h/ | |||
|- | |||
| Example || Example || Example | |||
|} | |} | ||
===Consonants=== | ===Consonants=== | ||
edits