Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Jakvalat: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Jakvalat
(view source)
Revision as of 15:10, 1 March 2022
69 bytes added
,
1 March 2022
→Orthography
Revision as of 17:08, 28 February 2022
(
view source
)
Rebecca Ashling
(
talk
|
contribs
)
(
→Prosody
)
← Older edit
Revision as of 15:10, 1 March 2022
(
view source
)
Rebecca Ashling
(
talk
|
contribs
)
(
→Orthography
)
Newer edit →
Line 89:
Line 89:
|⟨h⟩||⟨i⟩||/i/
|⟨h⟩||⟨i⟩||/i/
|-
|-
|⟨ɥ⟩||
⟨e⟩
||/
ɛ
/
|⟨ɥ⟩||
⟨ai⟩
||/
aɪ
/
|-
|-
|⟨b⟩||⟨u⟩||/u/
|⟨b⟩||⟨u⟩||/u/
|-
|-
|⟨q⟩||
⟨a⟩
||/
ɑ
/
|⟨q⟩||
⟨au⟩||/ɑʊ/
|-
|⟨ı⟩||⟨∅⟩
||/
∅
/
|-
|⟨∅⟩||⟨a⟩||⟨ä⟩
|}
|}
Rebecca Ashling
7,915
edits