Aoma/Dictionary: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
m (→Dictionary) |
m (→Dictionary) |
||
Line 43: | Line 43: | ||
|n | |n | ||
|two-headed lion | |two-headed lion | ||
|- | |||
|anasi | |||
|n | |||
|morning | |||
|- | |- | ||
|are | |are | ||
Line 610: | Line 614: | ||
|nala | |nala | ||
|n, t | |n, t | ||
|next day | |next day (TEMP tomorrow) | ||
|- | |- | ||
|nas | |nas | ||
Line 794: | Line 798: | ||
|rola | |rola | ||
|n, t | |n, t | ||
|previous day | |previous day (TEMP yesterday) | ||
|- | |- | ||
|ros | |ros |