Proto-Dynic: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 546: | Line 546: | ||
| ''*səure'' | | ''*səure'' | ||
| Passive voice | | Passive voice | ||
|- style="text-align:center;" | |||
! ''*wes-'' | |||
| Irrealis | |||
| ''*wese'' | |||
| ''*wesi'' | |||
| ''*wesu'' | |||
| ''*wesu'' | |||
| ''*wēsa'' | |||
| ''*wesə̄'' | |||
| Potential mood | |||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" style="display: inline-table;" | {| class="wikitable" style="display: inline-table;" |