Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Anglecymrāeg: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Anglecymrāeg
(view source)
Revision as of 02:43, 5 January 2024
43 bytes added
,
5 January
→Morphology
Revision as of 02:36, 5 January 2024
(
view source
)
Assimilating Pork
(
talk
|
contribs
)
(
→Morphology
)
← Older edit
Revision as of 02:43, 5 January 2024
(
view source
)
Assimilating Pork
(
talk
|
contribs
)
(
→Morphology
)
Newer edit →
Line 699:
Line 699:
|-
|-
! Definite
! Definite
|
||
||
||
|
sȳ
||
sē
||
þe
||
þyr
|-
! Proximal
| þan || þwn || þyn || þyssā
|-
|-
! Distal
! Distal
|
||
||
||
|
þa
||
þunu
||
þī
||
þynea
|-
! Proximal
| || ||
||
|}
|}
===Nouns===
===Nouns===
Assimilating Pork
1,371
edits