Puhval: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Toastghost (talk | contribs) |
Toastghost (talk | contribs) |
||
Line 863: | Line 863: | ||
--> | --> | ||
===Derivational morphology=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | |||
|- style="background-color:#D9D9D9;" | |||
! colspan="2" | Prefixes | |||
|- style="background-color:#E391D3;" | |||
| Meaning | |||
| Latinized | |||
|- | |||
| Feminine/Freedom/Chaos | |||
| T'em | |||
|- | |||
| Masculine/Law/Order | |||
| Adó | |||
|- | |||
| Holy | |||
| Pet'r | |||
|- | |||
| One | |||
| Zék | |||
|- | |||
| Two | |||
| Zák | |||
|- | |||
| Three | |||
| Zók | |||
|- | |||
| Four | |||
| Zúk | |||
|- | |||
| Five | |||
| Zík | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" | |||
|- style="background-color:#D9D9D9;" | |||
! colspan="2" | Suffixes | |||
|- style="background-color:#E391D3;" | |||
| Meaning | |||
| Latinized | |||
|- | |||
| One who does | |||
| Kazt' | |||
|- | |||
| Home/Place of | |||
| Vem | |||
|- | |||
| One/Part of | |||
| Mja | |||
|- | |||
| Start of | |||
| T'ev | |||
|- | |||
| End of | |||
| Det' | |||
|- | |||
| State of | |||
| Mká | |||
|- | |||
| Color of | |||
| El | |||
|- | |||
| Many of | |||
| Lav | |||
|- | |||
| Adjective Form | |||
| Et' | |||
|- | |||
| Adverb Form | |||
| T'é | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" | |||
|- style="vertical-align:bottom; background-color:#D9D9D9;" | |||
! colspan="3" | Verb Endings | |||
|- style="vertical-align:bottom; background-color:#E391D3;" | |||
| Form | |||
| Latinized | |||
| Example | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| Infinitive | |||
| lz | |||
| Merlz | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| Present Continuous | |||
| it | |||
| Merit | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| <br /><br /> <br /> Past Perfect Animate | |||
| ké | |||
| Merké | |||
|- | |||
| <br /><br /> <br /> Past Perfect Inanimate | |||
| style="vertical-align:bottom;" | dé | |||
| style="vertical-align:bottom;" | Merdé | |||
|- | |||
| <br /><br /> <br /> Future Perfect Animate | |||
| style="vertical-align:bottom;" | ká | |||
| style="vertical-align:bottom;" | Merká | |||
|- style="vertical-align:bottom;" | |||
| <br /><br /> <br /> Future Perfect Inanimate | |||
| dá | |||
| Merdá | |||
|} | |||
==Syntax== | ==Syntax== |