7,915
edits
Line 201: | Line 201: | ||
5. Permitted Syllable Onset Clusters: | 5. Permitted Syllable Onset Clusters: | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
| || M || N || Q || L || R || W || Y | |||
|- | |||
| T || || || || || tr|| tw|| ty | |||
|- | |||
| K || || || || || kr|| kw|| ky | |||
|- | |||
| B || || || || || br|| bw|| by | |||
|- | |||
| D || || || || || dr|| dw|| dy | |||
|- | |||
| S|| sm|| sn|| sq|| sl|| sr|| sw|| sy | |||
|- | |||
| X || xm|| xn|| xq|| xl|| xr|| xw|| xy | |||
|- | |||
| PH || || || || ||phr || phw|| phy | |||
|- | |||
| TH || || || || || thr|| thw|| thy | |||
|- | |||
| KH || || || || || khr|| khw|| khy | |||
|- | |||
|M||||||||||||mw|||| | |||
|} | |||
===Prosody=== | ===Prosody=== |
edits