Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Jakvalat: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Jakvalat
(view source)
Revision as of 07:25, 11 March 2022
26 bytes added
,
11 March 2022
→Orthography
Revision as of 21:12, 10 March 2022
(
view source
)
Rebecca Ashling
(
talk
|
contribs
)
(
→Allophony
)
← Older edit
Revision as of 07:25, 11 March 2022
(
view source
)
Rebecca Ashling
(
talk
|
contribs
)
(
→Orthography
)
Newer edit →
Line 75:
Line 75:
|⟨ʌ⟩|| ⟨n⟩|||/n/
|⟨ʌ⟩|| ⟨n⟩|||/n/
|-
|-
|⟨x⟩||
⟨r⟩
||/
ɹ
/
|⟨x⟩||
⟨h⟩
||/
h
/
|-
|-
|
⟨ɴ⟩
||
⟨s⟩
|| /
ɬ
/
|
⟨z⟩
||
⟨r⟩
||/
ɹ
/
|-
|-
|
⟨z⟩
|| ⟨l⟩|| /l/
|
⟨w⟩ || ⟨s⟩|| /ɬ/
|-
|⟨ʍ⟩
|| ⟨l⟩|| /l/
|-
|-
|⟨n⟩||⟨k⟩||/k/
|⟨n⟩||⟨k⟩||/k/
Rebecca Ashling
7,915
edits