1,594
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
|||
Line 4: | Line 4: | ||
! width=50% | Germian !! width=50% | English | ! width=50% | Germian !! width=50% | English | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|anatomi}} || anatomy | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|anten}} || antenna | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|anus}} || anus | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|bard}} || beard | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|belai}} || belly | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|blut}} || blood | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|bodi}} || body | ||
|- | |- | ||
| {{term|boun}} || bone | | {{term|boun}} || bone | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|breihin}} || brain | ||
|- | |||
| {{term|brost}} || breast/boob | |||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|buge}} || bugger | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|bump}} || ass/butt | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|cest}} || chest | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|cin}} || chin | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|cing}} || cheek | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|cink}}, {{term|gluut}} || buttcheek | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|daig}} || thigh | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|darm}} || guts | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|eig}} || egg | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|feit}} || fat (noun) | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|fel}} || fur | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|flec}} || meat | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|fut}} || foot | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|gleiskel}} || glans | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|greis}} || grease | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|hals}} || neck | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|hand}} || hand | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|har}} || hair | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|hart}} || heart | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|heil}} || heel | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|horn}} || horn | ||
|- | |- | ||
| {{term|hovd}} || head | | {{term|hovd}} || head | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|keele}} || throat | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|knii}} || knee | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|kniiboug}} || kneepit (kneefold) | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|klitoris}} || clitoris | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|laist}} || groin | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|leder}} || leather | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|leever}} || liver | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|leg}} || leg | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|lip}} || lip | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|maage}} || stomach | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|muskel}} || mucle | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|mund}} || mouth | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|mustac}} || mustasch | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|naavel}} || bellybutton | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|nagel}} || nail | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|nek}} || nape | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|nipel}} || nipple | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|noose}} || nose | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|noostril}} || nostril | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|ooge}} || eye | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|oogebrei}} || eyebrow | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|oogelid}} || eyelid | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|oor}} || ear | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|oormucel}} || auricle | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|oorvax}} || earwax | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|oovery}} || ovary | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|oovum}} || ovum | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|organ}} || organ | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|peenis}} || penis | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|pik}} || penis (juvenile) | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|prung}} || male genitals | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|rug}} || back | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|skind}} || skin | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|skrung}} || scrotum/ballsack | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|sicte}} || face | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|sleps}} || sleepies/eye gunk | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|snot}} || snot | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|snuut}} || snout | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|speit}} || spit/saliva | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|sqeil}} || scale | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|stakel}} || stinger | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|stvan}} || tail | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|sveit}} || sweat | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|treen}} || teardrop | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|veder}} || feather | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|wimper}} || eyelash | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|tand}} || tooth | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|tunge}} || tongue | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|too}} || toe | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|ving}} || wing | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|taile}} || waist | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|uretra}} || urethra | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|vagin}} || vagina | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|vip}} || vagina (juvenile) | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|wuum}} || womb | ||
|- | |- | ||
| {{term|testikel}} || testicle | | {{term|testikel}} || testicle | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits