1,594
edits
No edit summary |
|||
Line 227: | Line 227: | ||
| {{term|mamaal}} || mammal | | {{term|mamaal}} || mammal | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|aap}} || ape | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|aul}} || owl | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|bavjaan}} || baboon | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|beer}} || bear | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|biison}} || bison | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|blomeis}} || blue tit | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|delfin}} || dolphin | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|eigelkot}} || hedgehog | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|eisbeer}} || polar bear | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|elg }} || moose | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|elifant}} || elefant | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|eqor}} || squirrel | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|fox}} || fox | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|friler}} || ferret | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|grex}} || badger | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|haar}} || hare | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|hamster}} || hamster | ||
|- | |- | ||
| {{term|hert}} || deer | | {{term|hert}} || deer | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|hund}} || dog | ||
|- | |||
| {{term|jiraf}} || giraffe | |||
|- | |||
| {{term|kat}} || cat | |||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|kavii}} || guinea pig | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|konain}} || rabbit, bunny | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|leon}} || lion | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|lepaard}} || leopard | ||
|- | |- | ||
| {{term|lyngx}} || lynx | | {{term|lyngx}} || lynx | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|maus}} || mouse | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|monki}} || monkey | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|nooshurn}} || rhinoceros | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|primaat}} || primate | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|qapibara}} || capybara | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|rakun}} || raccoon | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|rota}} || rat | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|suskrofa}} || wild boar | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|tiiger }} || tiger | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|wulf}} || wolf | ||
|- | |- | ||
| {{term|zebra}} || zebra | | {{term|zebra}} || zebra | ||
Line 330: | Line 332: | ||
|- | |- | ||
| {{term|cykling}}, {{term|cyk}} || chicken | | {{term|cykling}}, {{term|cyk}} || chicken | ||
|- | |- | ||
| {{term|dauv}} || dove | | {{term|dauv}} || dove | ||
Line 386: | Line 386: | ||
|- | |- | ||
| {{term|meis}} || passerine | | {{term|meis}} || passerine | ||
|- | |- | ||
| {{term|qolmeis}} || great tit | | {{term|qolmeis}} || great tit |
edits