1,549
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 29: | Line 29: | ||
|- | |- | ||
| {{term|faar}} || far | | {{term|faar}} || far | ||
|- | |||
| {{term|femlin}} || feminine | |||
|- | |- | ||
| {{term|fiil}} || many, much, a lot | | {{term|fiil}} || many, much, a lot | ||
Line 51: | Line 53: | ||
|- | |- | ||
| {{term|inderde}} || indeed | | {{term|inderde}} || indeed | ||
|- | |||
| {{term|ine}} || endosexual | |||
|- | |- | ||
| {{term|inkorekt, falc}} || incorrect, wrong | | {{term|inkorekt, falc}} || incorrect, wrong | ||
|- | |||
| {{term|jinen}} || intersexual | |||
|- | |- | ||
| {{term|kain}} || none, no (not any) | | {{term|kain}} || none, no (not any) | ||
Line 73: | Line 79: | ||
|- | |- | ||
| {{term|lemtum}} || empty | | {{term|lemtum}} || empty | ||
|- | |||
| {{term|manske}} || masculine | |||
|- | |- | ||
| {{term|meer}} || even more, additional | | {{term|meer}} || even more, additional | ||
Line 79: | Line 87: | ||
|- | |- | ||
| {{term|nue}} || new | | {{term|nue}} || new | ||
|- | |||
| {{term|nukjon (nutrei-kjon)}} || gender-neutral, unisex | |||
|- | |- | ||
| {{term|old}} || old | | {{term|old}} || old | ||
|- | |||
| {{term|qukjon (qultural-kjon)}} || cultural-gender | |||
|- | |- | ||
| {{term|raif}} || ripe, mature | | {{term|raif}} || ripe, mature | ||
Line 103: | Line 115: | ||
|- | |- | ||
| {{term|strak}} || straight | | {{term|strak}} || straight | ||
|- | |||
| {{term|tverc}} || trans | |||
|- | |- | ||
| {{term|varm}} || warm | | {{term|varm}} || warm | ||
Line 109: | Line 123: | ||
|- | |- | ||
| {{term|vleere}} || several (plural indefinite "article") | | {{term|vleere}} || several (plural indefinite "article") | ||
|- | |||
| {{term|veirai}} || diverse, variatied, queer | |||
|- | |- | ||
| {{term|vnot}} || wet | | {{term|vnot}} || wet | ||
|- | |||
| {{term|wenle}} || androgyne | |||
|- | |||
| {{term|zukjon (zunte-kjon)}} || genderless, agender, sexless, neuter | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
edits