7,723
edits
No edit summary |
(→Nouns) |
||
Line 123: | Line 123: | ||
|- | |- | ||
| Instrumental || qiimtrun || qiimstrun | | Instrumental || qiimtrun || qiimstrun | ||
|- | |||
| Equative || qiimttin || qiimsttin | |||
|- | |- | ||
| Adessive || qiimnõs || qiimsnõs | | Adessive || qiimnõs || qiimsnõs |
edits