9,171
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) m (→Consonants) |
Bpnjohnson (talk | contribs) |
||
Line 11: | Line 11: | ||
|- | |- | ||
|width=75| <center>[[File:Gutish-a.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-ae.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-b.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-g.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-gh.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-d.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-dh.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-e.png]]</center> | |width=75| <center>[[File:Gutish-a.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-ae.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-b.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-g.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-gh.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-d.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-dh.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-e.png]]</center> | ||
|- | |||
||<center><font style="font-size:18pt">a</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ǣ</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">b</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">g</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ǧ</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">d</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ð</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">e</font></center> | |||
|- | |- | ||
| <center>[ɑ]<br />''aska''<br />‘ash’</center> | | <center>[ɑ]<br />''aska''<br />‘ash’</center> | ||
Line 29: | Line 38: | ||
|| <center>[[File:Gutish-l.png]]</center> | || <center>[[File:Gutish-l.png]]</center> | ||
|| <center>[[File:Gutish-m.png]]</center> | || <center>[[File:Gutish-m.png]]</center> | ||
|- | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ž</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">h</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">þ</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">i</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">j</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">k</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">l</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">m</font></center> | |||
|- | |- | ||
| <center>[ʐ]<br />''akuža''<br />‘axe’</center> | | <center>[ʐ]<br />''akuža''<br />‘axe’</center> | ||
Line 47: | Line 65: | ||
|| <center>[[File:Gutish-t.png]]</center> | || <center>[[File:Gutish-t.png]]</center> | ||
|| <center>[[File:Gutish-ch.png]]</center> | || <center>[[File:Gutish-ch.png]]</center> | ||
|- | |||
||<center><font style="font-size:18pt">n</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">o</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">p</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">r</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">s</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">š</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">t</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">č</font></center> | |||
|- | |- | ||
| <center>[n]<br />''nǭþs''<br />‘need’</center> | | <center>[n]<br />''nǭþs''<br />‘need’</center> | ||
Line 65: | Line 92: | ||
|| <center>[[File:Gutish-oa.png]]</center> | || <center>[[File:Gutish-oa.png]]</center> | ||
|- | |- | ||
||<center><font style="font-size:18pt">u</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">v</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">f</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">w</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">œ</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">y</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ǭ</font></center> | |||
|- | |||
| <center>[u]<br />''uvils''<br />‘bad’</center> | | <center>[u]<br />''uvils''<br />‘bad’</center> | ||
|| <center>[v]<br />''ivras''<br />‘boar’</center> | || <center>[v]<br />''ivras''<br />‘boar’</center> | ||
Line 79: | Line 114: | ||
|- | |- | ||
|width=75| <center>[[File:Gutish-aa.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-ee.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-ii.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-oo.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-uu.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-oeoe.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-yy.png]]</center> | |width=75| <center>[[File:Gutish-aa.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-ee.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-ii.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-oo.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-uu.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-oeoe.png]]</center> ||width=75| <center>[[File:Gutish-yy.png]]</center> | ||
|- | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ā</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ē</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ī</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ō</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ū</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">œ̄</font></center> | |||
||<center><font style="font-size:18pt">ȳ</font></center> | |||
|- | |- | ||
| <center>[ɑː]<br />''āde''<br />‘egg’</center> | | <center>[ɑː]<br />''āde''<br />‘egg’</center> |